Wpływ kultury na percepcję emocji

Fot. Andres Ojeda
Zazwyczaj kiedy chcemy ocenić, w jakim stanie emocjonalnym jest nasz rozmówca przede wszystkim zwracamy uwagę na mimikę twarzy.

Okazuje się, że Japończycy dokonują tej oceny zupełnie inaczej, co potwierdzić mogą najnowsze badania naukowca Akihiro Tanaka z Instytutu Waseda w Japonii.


Badanie miało na celu potwierdzenie lub odrzucenie hipotezy, że różne nacje inaczej odbierają emocje. W eksperymencie wzięli udział rodowici Japończycy i rodowici Holendrzy ( którzy kulturowo na pewno bliżsi są Polakom - niż mieszkańcy Azji ). Badanie opublikowano w Psychological Science.

Do przeprowadzenia eksperymentu japoński badacz ludzkiej psychiki Tanaka - wraz z zespołem kolegów z Holandii - przygotował film video zawierającego scenki, na których aktorzy wypowiadali neutralne zdania na dwa sposoby: wyrażając złość i szczęście. Nagrania były w języku japońskim i holenderskim.

Następnie dokonano pewnej modyfikacji filmu. Do obrazu przedstawiającego twarz szczęśliwą przyporządkowano głos wyrażający złość, a do twarzy ze złością – głos szczęśliwy.

Uczestnicy badania oglądali filmy w swoim języku i języku obcym i oceniali, czy scenka przedstawia osobę szczęśliwą, czy zezłoszczoną.

Co się okazało ?

Japończycy oceniający nagrania pod względem przedstawianych na nich emocji dużo bardziej niż Holendrzy sugerowali się głosem – nawet wtedy, gdy zostali poinstruowani o tym, żeby ignorować głos i skupić się tylko na twarzy.

"Myślę, że Japończycy mają tendencję do ukrywania swoich negatywnych emocji poprzez uśmiechanie się, ale o wiele trudniej jest ukryć takie emocje w głosie."

To wyjaśniałoby, dlaczego naród ten podczas oceny emocji koncentruje się na głosie.

"Nasze badania mogą przyczynić się do lepszej komunikacji różnych nacji"

- podsumowuje Tanaka.

I moim zdaniem ma powody do dumy – przedstawił prosty, ale jakże ważny dowód.


Czy znacie jeszcze ( może z własnego doświadczenia ) inne różnice kulturowe jeśli chodzi o wyrażanie i odbieranie emocji ???


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

  1. Właśnie mi uświadomiłeś, że miałam dwie książki na ten temat i pożyczyłam przyjaciółce. Takich badań jest sporo a wyniki są bardzo ciekawe, niech tylko odbiorę książki...

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne