Kobiecy dotyk a podejmowanie ryzykaAutorzy dziś przytaczanego badania wyszli z założenia, że niemowlęta otrzymują od kobiet ( matek, opiekunek ) mnóstwo ciepłego kontaktu fizycznego, który sprawia, że czują się one bezpiecznie.

Naukowcy Jonathan Levav z Columbia University i Jennifer J. Argo z University of Alberta postanowili zbadać, czy dotyk kobiety może wyzwolić podobne uczucie bezpieczeństwa również u dorosłych już ludzi.


Do badania zaproszono osoby, które przywitano w różny sposób:

przez eksperymentatorkę kobietę
lub eksperymentatora mężczyznę
który (-a) to przywitał (-a) badaną osobę dotykając jej barku i podając dłoń
lub bez żadnego kontaktu fizycznego.

Badania polegało na sprawdzeniu, kiedy dorośli ludzie są skłonni do zainwestowania pieniędzy lub hazardu.

Na końcu badania uczestnicy wypełnili też test, który miał wykazać, jak bardzo bezpiecznie czuli się oni podczas eksperymentu.

Naukowcy zauważyli, że ludzie, którzy byli przed badaniem dotknięci czuli się o wiele bezpieczniej i podejmowali większe ryzyko ( tu: finansowe ) niż osoby, którym nie zaserwowano kontaktu fizycznego. Należy podkreślić jednak fakt, że dotyk działał jedynie wtedy, kiedy badanych dotykała eksperymentatorka kobieta.

Wyniki badania sugerują, że po dotknięciu kobiety dorośli podobnie jak niemowlęta czują się bezpieczniej i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka.

Na podstawie: ScienceDaily.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. A co się dzieje gdy dotyka mężczyzna?

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Anonimowy -
  Z artykułu wynika, że nie wpłynęło to na późniejsze zachowania osób badanych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dotyka facet to sie nie mysli o hazardzie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się że to trochę nieudany test...Mężczyzna będący wzrokowcem od razu czuje się pewniej w towarzystwie pięknej kobiety, która jeszcze go dotyka. I jest skłonny bardziej uwierzyć i podjąć ryzyko. Facet, który dotykał go po ramieniu może uchodzić za homoseksualistę lub też mógłby odebrać to dość sztucznie. W przypadku kobiety to raczej obojętne czy to mężczyzna czy kobieta będzie zachęcać do czegokolwiek ;) Andżelika

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne