Poplotkujmy sobie - dla zdrowia (?)

Fot. Vinícius Sgarbe
Badacze ludzkiej psychiki uważają, że plotkowanie może być zdrowe.

Kliknijcie "Czytaj dalej", aby poznać szczegóły.

I nie zapomnijcie powiedzieć o tym znajomym ;)


Doktor Jennifer Cole wraz z Hanną Scrivener ze Staffordshire University przebadały kwestionariuszowo - jak donosi portal ScienceDaily - 160 osób, z jednej strony biorąc pod uwagę ich tendencje do plotkowania a z drugiej mierząc ich poczucie własnej wartości, wsparcie społeczne oraz ogólną satysfakcję z życia.

Wyniki okazały się bardzo ciekawe.

Pomimo że nie odnaleziono korelacji pomiędzy poczuciem własnej wartości, czy satysfakcji z życia a tendencją do plotkowania, najbardziej plotkujące osoby okazały się posiadać uczucie większego wsparcia społecznego. To z kolei często łączy się z lepszym zdrowiem - zajrzyjcie np. tutaj.

W dalszej części badań, poproszono 140 uczestników o wypowiedzenie się na temat fikcyjnej osoby - pozytywnie lub negatywnie. Okazało się, że ci, którzy wypowiadali się o kimś pozytywnie - wykazywali się również wyższym poczuciem własnej wartości niż wypowiadający się negatywnie.

Dr Cole uważa, że pomimo postrzegania plotkowania jako czegoś złego, jego niektóre formy mogą być połączone z całkiem pożądanymi, atrakcyjnymi następstwami.

--
Jeśli chodzi zaś o moje zdanie, nie do końca jestem przekonany co do takiego ujmowania tego zjawiska.

Mamy zbyt mało danych ( różnego typu ), aby stwierdzić, że "pozytywne" plotkowanie rzeczywiście zwiększa poczucie własnej wartości u plotkującej osoby, jak sugerują wyżej przytoczone wyniki.

Myślę, że równie dobrze może być całkowicie na odwrót - to ci, którzy czują się dobrze we własnej skórze a do tego lubią dużo mówić ( bo na przykład są ekstrawertywni ), postrzegają innych ludzi i plotkują o nich również w sposób pozytywny. Niemniej jednak, te badania dają do myślenia :)

A Wy jak postrzegacie te wyniki ?

Czy często plotkujecie ;) ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Nie wiem, czy dobre plotkowanie "robi" coś dla mnie. Nigdy takiego objawu nie zauważyłam. Ale to może dlatego, że po prostu słucham, co ktoś wie o życiu osoby, która znam? Pewnie, jest to jakaś tam forma plotkowania, ale opiera się raczej na "jakoś tam sprawdzonych" informacjach (ktoś wziął ślub i jest w ciąży, ktoś wyjechał, ktoś jest chory), a nie na domysłach. Przynajmniej tak to wygląda z mojej perspektywy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozytywną plotkę można wykorzystać na wiele sposobów, chociażby do zareklamowania siebie w Sieci. To taki przykład. Plotka bowiem to nie tylko informacja na temat ciąży, zawodu miłosnego czy też innych osobistych spraw. Można samemu rozpuścić plotkę na temat jakiegoś produktu czy usługi. W dodatku to często działa.
  Natomiast plotkowanie o życiu prywatnym znajomych to nic nowego. Osobiście plotkarzem nie jestem, ale chętnie posłucham czegoś o starych znajomych, z którymi np. nie mam już kontaktu. Spójrzcie chociaż na początkowy sukces Naszej Klasy. Przecież on wywodzi się wprost z naszego zamiłowania do plotkowania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie na odwrót. Im lepiej myślimy o ludziach, tym lepiej o nich mówimy. To chyba oczywiste,że ludzie zadowoleni z życia będą się koncentrować na swojej wesołości a nie smęcić. Wyjątek: Polacy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. no pięknie wracam i od razu trafiam na plotki ;)
  cóż chyba plotkowanie to taka nasza natura, nie ma pewnie osoby, która nigdy nie plotkowała,,,
  niestety najczęściej plotka to jednak coś negatywnego, ale osobiście zgadzam się z Lavinką, że kiedy jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni to dostrzegamy przede wszystkim pozytywy i to jest fajne :)) zdecydowanie częściej powinniśmy "pozytywnie plotkować" :)
  pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 5. A teraz, Kochani, proponuję poplotkować na temat bloga psychika.net :D Oczywiście pozytywnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja nie lubilem plotek, ale zauwazylem, ze wszyscy moi znajomi plotkuja wiec i ja zaczalem to robic. Stwierdzilem, ze czuje sie lepiej, gdy czasem sobie poplotkuje...:)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne