Fani gier komputerowych najlepszymi chirurgami?

Nowe badania naukowe dowodzą, że wielogodzinne granie w gry komputerowe wpływa pozytywnie na rozwój zdolności wizualno-motorycznych graczy.

Gracze lepiej - niż niegrający - radzą sobie z zadaniami wymagającymi niezwykłej precyzji ruchowej, ponieważ angażują do tych celów inne obszary mózgu.

Posłuchajcie.


Naukowcy z Kanady porównali grupę 13 młodych mężczyzn, którzy grali w gry video przynajmniej cztery godziny tygodniowo w ciągu ostatnich trzech lat do grupy 13 mężczyzn bez takich doświadczeń.

Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać trudne zadanie wizualno - motoryczne z użyciem joysticka lub obserwowania jednej drogi podczas podążania inną. W tym czasie byli cały czas poddawani obserwacji pod rezonansem magnetycznym (fMRI).

"Używając wysokiej rozdzielczości obrazowania mózgu (fMRI) byliśmy w stanie określić, które obszary mózgu zostały uaktywnione podczas wykonywania eksperymentu".

– mówi Lauren Sergio, jeden z badaczy.

"Przetestowaliśmy jak umiejętności nabywane dzięki doświadczeniom z grami video mogą być przenoszone na nowe zadania, to interesowało nas bardziej, niż tylko obserwowanie aktywności mózgu podczas grania".

Wyniki badań wykazały, że podczas wykonywania trudnych zadań osoby mające mniejszy kontakt z grami polegały bardziej na ciemieniowym płacie swojego mózgu ( obszaru odpowiedzialnego za koordynacje ruchu ręki ze wzrokiem ).

Natomiast osoby, który posiadały spore doświadczenia z grami video charakteryzowały się podwyższoną aktywnością płata czołowego – czyli miejsca, które odpowiada za precyzję ruchów całego ciała.

Odkrycie, że umiejętności wizualno-motoryczne mogą zreorganizować pracę mózgu daje światło nadziei dla przyszłych badań nad problemami pacjentów cierpiących na Alzheimera. Chorzy na Alzheimera mają bowiem trudności w koordynacji najprostszych czynności ruchowych.

Naukowcy mają w planach zbadać w przyszłości czy na aktywność poszczególnych obszarów mózgu ma wpływ rodzaj gry i liczba godzin grania oraz jak wygląda to w przypadku mózgu kobiet.

Warto dodać, że niektóre gry ( np. rpg typu "Wiedźmin" ) mogą również rozwijać wiele innych umiejętności: logicznego myślenia, kreatywności w poszukiwaniu rozwiązań różnych problemów, spostrzegawczości i wielu, wielu innych.

Źródło: ScienceDaily.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. RPGowość Wiedźmina to rzecz dyskusyjna... To raczej taka nowoczesna, przystępna wersja RPG - ja to nazywam interaktywną przygodą - raczej nikt od tego nie zmądrzeje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Porównanie 13/13? No zlituj się! Przecież takie badania są niewiarygodne i całkowicie nieprofesjonalne! Raz,że młodzi mężczyźni zazwyczaj nie są chirurgami, co najwyżej się uczą. Chirurgiem to się zaczyna być po 30tce. Takim prawdziwym. Wcześniej jest się na stażu. Poza tym mogę się założyć, że badania zlecił producent gry komputerowej. Bardzo biedny producent zważywszy na ilość przebadanych chirurgów(a jak znam życie to studentów medycyny na praktykach) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Emczak -

  Dla mnie gra "Wiedźmin" to arcydzieło :)

  @ Lavinka -

  Myślę, że tytuł notki sprawił, że źle zrozumiałaś jej treść. W badaniu nie wzięli udziału ani chirurdzy, ani studenci medycyny. Wykształcenie nie miało tu znaczenia.

  Chodziło jednak o precyzję, jaką charakteryzowali się ci, którzy lubili grać. Precyzja ta zaś jest bardzo pożądaną cechą najlepszych chirurgów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze lubiałem grać. Fakt jak się gra to się niekiedy sporo myśli szczególnie w przygodówkach =)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne