Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

wtorek, 3 sierpnia 2010

Seksowni mężczyźni w czerwieni...

Diego MedranoTak, tak, panowie, kolor naszego ubioru ( i nie tylko ) może mieć ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas kobiety.

Naukowcy z Anglii zdradzają nam tajemnicę, że kobiety uważają za atrakcyjniejszych panów w otoczeniu czerwieni i ubranych w czerwień :)

Przeczytajcie.


Zdaniem naukowców kobiety wcale nie są świadome tego, że czerwony kolor ubioru panów tak na nie wpływa.

"Odkryliśmy, że kobiety postrzegają mężczyzn ubranych na czerwono jako facetów o wyższym statusie, bardziej zdolnych do zarabiania pieniędzy i wspinania się po szczeblach społecznej drabiny. Takie postrzeganie mężczyzn z kolei wpływa na ocenę ich atrakcyjności."

- mówi profesor Andrew Elliot z University of Rochester.

W badaniach opisywanych przez portal ScienceDaily wzięło udział 288 studentek i 25 studentów ( wszystkie osoby określiły siebie jako osoby hetero lub biseksualne ). Osoby te były poddawane kilku eksperymentom.

W jednym z nich badani mieli za zadanie określić jak atrakcyjni są panowie prezentowani na poszczególnych fotografiach. Zdjęcia miały obwódki albo białe albo czerwone.

Inny eksperyment zawierał dodatkowo jeszcze obwódki zdjęć w kolorze szarym, niebieskim i zielonym.

Jeszcze inne badanie polegało na tym, że uczestnicy oceniali zdjęcia mężczyzn ubranych w czerwone lub innego koloru t - shirty.

Uczestnicy badań oceniali status mężczyzn, ich atrakcyjność, jak również skłonność do umówienia się na randkę, pocałunku lub stosunku seksualnego. Oceniali również, czy mężczyźni wydają się być sympatyczni, lubiani i towarzyscy.

Okazało się, że czerwony kolor wpływał tylko na ocenę statusu i skłonności do romansu - czerwień "czyniła mężczyzn" silniejszymi, atrakcyjniejszymi i bardziej pożądanymi, lecz nie wpływała na ocenę ich sympatyczności i towarzyskości.

Efekt ten nie zależał od kultury: zarówno studenci ze Stanów, Anglii, Niemiec i Chin oceniali jako atrakcyjniejszych mężczyzn w czerwieni. Na czerwień facetów ze zdjęć reagowały tylko uczestniczki badania, dla męskiej części osób badanych kolor nie miał znaczenia.

--
Kolor czerwony zarówno w kulturze jak i naturze zawsze oznaczał siłę.

Naukowcy przypominają, że na całym świecie, czerwień zawsze była tradycyjną częścią insygniów królewskich oznaczających bogactwo i moc. Również dziś biznesmeni chętnie zakładają czerwone krawaty a celebryci chodzą po czerwonych dywanach.

Podobnie rzecz się ma w naturze. Samce małp mandryli z bardziej czerwonymi nosami są w stadach najsilniejsze i chętniej wybierane do kopulacji przez samice, którym zależy na najlepszej ochronie.
--

No to jak, panowie, wybieramy się jutro do sklepu po czerwone koszulki :) ???
Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

13 komentarzy:

MAGA pisze...

To ciekawe,napewno facet wyrozniajacy sie w tlumie wzbudza wieksze zainteresowanie.Wieksze powodzenie ma taki jaskrawy,bo to tez swiadczy o jego odwadze i przebojowosci.
Przecietny misiu przed telewizorem ,w jednej rece piwo w drugiej pilot,coz to za atrakcja:)
Z czerwonym tez nie nalezy przesadzac,juz dawno czytalam o tym ze czerwony kolor wzbudza u niektorych agresje.
Paleta kolorow jest bogata.
Panowie,na bok szarosci,a najwazniejszy jest usmiech.

MAGA pisze...

Oj zapomnialam o najwazniejszym,facet musi pachniec.

lavinka pisze...

E moment, literówka? Dlaczego panów było 10x mniej niż pań?

lavinka pisze...

Poza tym to działa w obie strony. Panie w czerwonym też są bardziej pożądane, przynajmniej statystycznie...
Mi niestety ten kolor nijak nie pomaga, zero powodzenia jak zawsze bez względu na kolor ubrania,ale przynajmniej partner nie ma być o co zazdrosny. ;)

Ewelina Dziubińska pisze...

Wow..dla mnie facet w czerwonym się zgoła inaczej kojarzy delikatnie powiedziawszy ;) :D

Integralny pisze...

@ MAGA -
Pewnie poszczególni ludzie będą reagować różnie na dany kolor. Badania te wykazały jedynie pewien trend w grupie osób badanych.

Masz rację, uśmiech jest najważniejszy, bo może pokolorować każdą szarość :)

PS. Jaki zapach jest dla Ciebie najbardziej sexy ?

@ Lavinka -
Liczba panów jest poprawna, badacze koncentrowali się po prostu na paniach.

O tak, czerwień ubioru pań również działa na facetów ! Autor tych badań prowadził wcześniejsze eksperymenty właśnie na ten temat.

Te badania dowiodły jednak, że nie tylko panowie mogą patrzeć na płeć przeciwną przez pryzmat koloru ich ciuchów ... Panie zachowują się bowiem pod tym względem bardzo podobnie :)

@ Ewelina Dziubińska -
Jestem ciekaw jak kojarzy Ci się facet w czerwonym :)

Anonimowy pisze...

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam - ale faktycznie - faceci w czerwonym wydają się bardziej lubić siebie

MAGA pisze...

Integralny -->John Varvatos z odrobina szczescia i dobrego humoru:)

Anonimowy pisze...

Uwaga na czerwonych khmerów! ;)

P24 pisze...

Ciekawe badania :)

Anonimowy pisze...

tekst przerobiony.. lekko zmieniasz zdania z innych portali piszących o tym badaniu. po raz pierwszy trafiłam na ten blog i raczej ostatni raz tu jestem. pozdrawiam

Olla pisze...

Mnie nie przeszkadza ewentualne przerabianie tekstów, miło mi, że ktoś podpowiada do poczytania te interesujące. Pozdrawiam serdecznie,Integralny. Z tym wpływem koloru to może jest tak: lubię czerwony a na dodatek rzadko widuję mężczyzn w tym energetycznym kolorze i może dlatego zwracam na nich baczniej uwagę bo zwyczajnie rzucają się w oczy? no i są w ubraniu w moim ulubionym kolorze... jedno wynika z drugiego :)

Anonimowy pisze...

TEZ DLATEGO LUBIE MEGO MEZCZYZNE W CERWONYM JEST TAKI SEKSI....

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...