Rozrzutni częściej romansują?

Fot. Konrad Mostert


Naukowcy z Londynu informują nas, że odkryli powiązanie pomiędzy rozrzutnością pieniędzy a przejawami innych tak zwanych ryzykownych zachowań - takich jak palenie, przejadanie się, czy nawet niewierność seksualna.Badanie zostało przeprowadzone poprzez stronę internetową BBC, przytacza je portal ScienceDaily. Wzięło w nim udział 40 000 uczestników. W ankiecie zapytano ich między innymi o to, czy jeśli mieliby dostać gotówkę zupełnie za nic, wolelilby otrzymać:

45 funtów w ciągu trzech dni

czy też

70 funtów, ale dopiero za trzy miesiące.

( Jeśli chodzi o mnie bez wątpienia wybrałbym drugą opcję, nie śpieszy mi się. )

Ankieta zawierała też inne pytania odnośnie różnych zachowań.

Okazało się, że blisko połowa osób, które odpowiedziały, że wolą otrzymać mniej gotówki, ale za to w krótszym czasie ( osoby te uznane były za niepotrafiące oszczędzać ) była też dużo bardziej skłonna do okazywania innych, impulsywnych zachowań.

Impulsywne zachowanie to w prostych słowach nic innego jak uleganie pokusom.

"Nasze badania pokazały, że ludzie mający impulsywny stosunek do pieniędzy ignorują przyszłość również w innych aspektach. Są oni na przykład bardziej skłonni do palenia i do przybierania na wadze. To może oznaczać, że zdrowie w ujęciu długoterminowym nie jest dla nich aż tak ważne, jak natychmiastowe otrzymanie przyjemności w postaci nikotyny lub jedzenia."

- mówi dr Stian Reimers z Londynu, autor badań.

"Ludzie, którzy wybierali mniej pieniędzy w krótkim czasie, przyznawali się również częściej do krótkich romansów w ciągu ostatnich lat, co może być również manifestacją potrzeby uzyskiwania natychmiastowej gratyfikacji."

Badania brały pod uwagę również wiek, wykształcenie i dochody. Okazało się, że najbardziej impulsywni uczestnicy to osoby młode, słabo wykształcone i z małymi zarobkami ( - skojarzyła mi się notka o tym, że biedni palą więcej ).

Fot. Peter Kuzmichev

Naukowiec mówi, że można nauczyć się panować nad naszą impulsywnością - na przykład wyobrażając sobie skutki naszej decyzji w ciągu najbliższych lat lub unikać podejmowania decyzji, kiedy sytuacja jest gorąca. Warto nad tym popracować.

A czy Wam zdarza się zachowywać w niektórych sytuacjach impulsywnie ?
Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. No ciekawy artykul. Mi sie obecnie nie zdarza zachowywac impulsywnie. Wole wszystko powoli i z glowa. Cierpliwosc jest kluczem do szczescia :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesli chodzi o wydawanie pieniedzy to jestem konkretna... jest mi cos naprawde potrzebne to ide do sklepu,biore,place i wychodze.Nie jestem zwolenniczka lazenie po sklepach bez sensu i wydawania pieniedzy na jakies super durne okazje.
  Czasem dzialam spontanicznie i wsiadam do pociagu byle jakiego.....lubie odkrywac nowe ciekawe miejsca.
  W zwiazku spontanicznosc jest wskazana,zeby nie wkradla sie rutyna.

  OdpowiedzUsuń
 3. skoro osoby biedne palą i nie oszczędzają, to ciężko przypuszczać, że nawet przy większych zarobkach zgromadzą jakiekolwiek oszczędności - zamknięte koło - biedny - rozrzutny - biedny

  OdpowiedzUsuń
 4. A. - rozrzutność bogatego a rozrzutność bogatego to przepaść...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne