Mówimy podobnie jak ludzie wokół nas!

Fot. Nico van Diem

Znacie przysłowie - "Z kim przestajesz, takim się stajesz" ?

W świetle nowych badań naukowych wydaje się ono zyskiwać na ważności, szczególnie jeśli chodzi o sposób mówienia. Zdaniem badaczy bowiem nieustannie, w sposób niezamierzony naśladujemy sposób artykułowania słów przez innych ludzi.


Autorem badania opublikowanego w czasopiśmie Attention, Perception, Psychophysics i opisywanego przez ScienceDaily był profesor Lawrence Rosenblum z University of California.

Badanie sfinansowane zostało ze środków National Institutes of Health's National Institute on Deafness and Other Communication Disorders - organizacji działającej między innymi na rzecz głuchoniemych.

W badaniu wzięli udział ludzie słyszący bez szczególnych doświadczeń w czytaniu z ruchu warg. Naukowcy poprosili ich o obserwowanie jak pewna osoba cicho wypowiada 80 prostych słów ( np. tenis, kapusta, stół ). Po każdym słowie badani mieli je wypowiedzieć głośno i szybko. Dla ułatwienia zadania podawano im podpowiedzi w postaci dwóch alternatyw - np. dane słowo to kapusta lub kapelusz.

Badacze zauważyli, że głośno wypowiadane słowa brzmiały dużo bardziej podobnie jak wypowiadane cicho słowa przez inną osobę, niż kiedy słowa te były czytane jako lista słów z kartki. To, zdaniem naukowców, jest dowodem na to, że bez udziału świadomej woli, nawet słyszący ludzie naśladują mowę innych czytając z ruchu ich warg.

"Kiedy słyszymy lub czytamy z ruchu warg wypowiadane słowa, styl autora wypowiedzi ma subtelny wpływ na nasz własny sposób mówienia".

- podsumowuje profesor Rosenblum.

"Ta niezamierzona imitacja może pełnić funkcję społecznego kleju, pomagając nam tworzyć więzi i być empatycznymi z innymi ludźmi".

Autor spekuluje również, że skoro imitujemy sposób wypowiadania słów przez innych, to być może łatwiej rozumiemy też słowa, kiedy artykułowane są w podobny do naszego stylu mówienia sposób.

Wiecie co ? Muszę poobserwować sposób mówienia mój i innych ludzi podczas przebywania w różnych kręgach znajomych, bo chcę przekonać się o istnieniu zjawiska imitowania mowy na własnej skórze :D !!!


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. no ja tak mam na 100 %,nawet juz mnie to zaczęło zastanawiać...dlaczego tak robię ?
  a tu proszę...wsztko jest normalne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zauwazylam ,juz dawno,ze tak jest:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja od pewnego czasu mam nowych znajomych (przeprowadziłam się) i faktycznie po kilku miesiącach intensywnego wspólnego grillowania doszło mi nieco zachowań od moich koleżanek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ale mi odkrycie...juz dawno to zaobserwowalam a nawet nie jestem prof. tylko mgr.

  OdpowiedzUsuń
 5. To, że mówimy tak, jak nasi najbliżsi, jest dość oczywiste - człowiek całe życie naśladuje - mniej lub bardziej świadomie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ludziom podobnym do nas łatwiej ufamy, szybciej zgadzamy się na współpracę, pozytywnie rozpatrujemy ich sprawy, chętniej pomagamy - "upodabniając się" do kogoś mową mamy większe szanse na dobre relacje z daną osobą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako dziecko często spędzałem wakacje na wsi. Po powrocie rodzice i siostra mówili mi, że mówię jak jeden z kuzynów: taki sam akcent, pewne zwroty itp. Dużo czasu z nim przebywałem, więc to "nasiąkanie" z pewnością miało miejsce.

  Pozdrowienia!

  Bartek

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne