Jest Internet w domu - jest i partner pod dachem?

Zadaniem naukowców jest badać świat - zarówno ten zewnętrzny jak i wewnętrzny. Czasem przedmioty badań są naprawdę niesamowite, ale właśnie o to chodzi: szukać tam, gdzie "gołym okiem" niczego nie widać.

Dziś naukowcy przedstawiają nam ciekawą zależność, która to została również zaprezentowana na 105-tym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego i którą przytacza portal ScienceDaily.

A mianowicie - że dostęp do Internetu w domu zwiększa prawdopodobieństwo bycia w związku miłosnym :)

Posłuchajcie.


Jak przyznaje Michael J. Rosenfeld, profesor socjologii ze Stanford University ( ten sam uniwersytet, gdzie w 1971 przeprowadzono kontrowersyjny eksperyment więzienny ), jego badania wykazały, że dostęp do Internetu pełni ważną rolę w pomocy Amerykanom w znalezieniu partnera [ partnerki ].

Jasna sprawa, w pełni zgadzam się z profesorem, w ostatnim czasie poznaję coraz więcej par - i to w Polsce, które poznają się przez Internet :) ( - a konkretniej przez pewien serwis randkowy, nie będę jednak robił kryptoreklamy i nie podam jego nazwy )

Swoje badanie pan Rosenfeld zatytułował następująco:

"Spotkania Online: Wzrost Znaczenia Internetu jako Platformy Życia Społecznego" ( "Meeting Online: The Rise of the Internet as a Social Intermediary" )

Zgodnie z nimi, aż 82,2 procent uczestników, którzy mieli dostęp do Internetu w domu, mieli również małżonka lub partnera związku. Te wyniki należy porównać do 62,8 procentowego posiadania kogoś bliskiego w grupie osób, które nie miały w domu netu. Badania uwzględniły dane z pewnej dość potężnej ankiety, w której wzięło udział 4 002 dorosłych osób, z czego 3 009 posiadały bliską osobę.

Wszystko fajnie, tylko pytanie czy taki stosunek osób w związkach do singli ( jak widzimy około 3 do 1 ) to rzeczywiście obraz Amerykańskiego społeczeństwa. Można by o tym podywagować.

Naukowcy sugerują, że Internet wciąż rośnie w siłę, jeśli chodzi o wykorzystywanie tego medium do poznawania kogoś bliskiego.

Wspominają również o tym, że medium to pełni bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o znajdywanie partnera w środowiskach gejów, lesbijek i ludzi heteroseksualnych w średnim wieku. Jak podaje profesor Rosenfeld - aż 61 procent osób homoseksualnych z wykorzystywanej w badaniu ankiety poznało kogoś przez neta, w porównaniu z 21,5 procentami osób heteroseksualnych, które zapoznały się dzięki Globalnej Sieci.

"Pary, który poznały się online to w większym stopniu pary osób tej samej płci i w nieco większym stopniu pary osób pochodzących z różnych środowisk religijnych."

mówi profesor Rosenfeld.

Naukowiec mówi też, że Internet nie jest tylko po prostu nową i bardziej skuteczną formą pozostawania w kontaktach z innymi ludźmi, lecz jest nowym rodzajem platformy społecznej, która może przyczynić się do zmiany obecnego kształtu związków miłosnych.

Bardzo ciekawe badania, ale my Internauci, chcemy jeszcze, prawda ? :D


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Może i coś w tym jest... To fakt, że teraz dużo par poznaje się dzięki Internetowi. Znam też takie pary, które poznają się dzięki grom komputerowym

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem jak to jest procentowo w Polsze, bo u nas dostęp do sieci nie jest tak powszechny a już codziennie używany to jeszcze inaczej... ale fakt, większość par znanych z sieci poznała się w sieci. Pomyśleć,że moi rówieśnicy onegdaj poznawali się na wyjazdach albo imprezach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Doczekalismy sie czasow,az cisna sie na usta slowa...gdzie sie podzialy ,tamte prywatki....
  Faktem jest ze latwiej chyba poznac kogos online,niz w realu,zwlaszcza w Stanach.
  Tutaj rano wstajesz w samochod do pracy ,w pracy za biorko ,nawet nie ma kontaktu wzrokowego bo porobione sa boksy,mozna wyskoczyc na lunch pogadac zagaic,ale tez nie wiadomo jak zeby nie zostac posadzonym o molestowanie.Z pracy znowu w samochod i do domu,tacy samotni w tlumie.Pozostaje internet,czlowiek to zwierze stadne i musi kogos miec u swego boku.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja poznalem milosc mojego zycia (jestesmy para heteroseksualna) przez portal randkowy, jestem SZCZESLIWY!!! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimowy -
  Też słyszałem o parze, która poznała się poprzez grę :) Razem współdziałała najpierw w grze - jako wirtualne postacie a dopiero później poznała się w realu :)

  Warto jednak podkreślić, że była to gra sieciowa - podłączona właśnie do Internetu :)

  @ Lavinka -
  Sieć, jak widzimy, pełni różne funkcje społeczne :)

  @ MAGA -
  Zgadzam się.
  Mimo że badania z notki pochodzą ze Stanów, sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo podobnie.
  Jako kraj na dorobku musimy nawet wkładać więcej w pracę, niż kraje wysoko rozwinięte. To sprawia, że środowisko pracy nie jest dobrym miejscem, by myśleć o amorach ... Pozostaje Sieć :)

  @ Anonimowy -
  W takim razie szczere gratulacje :) Niech moc będzie z Wami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest w tym coś pozytywnego, ale z drugiej strony przeraża mnie zanikająca umiejętność zwykłej komunikacji. Młodzi ludzie jadący obok siebie w autobusie mają słuchawki na uszach, grają na telefonach itp.

  Osoby starsze wiekiem od razu zaczynają rozmawiać o pogodzie, polityce i co tylko im przyjdzie na język.

  Kiedyś dzieciaki grały w piłkę, spotykali się z innymi - dzisiaj siedzą kilka godzin dziennie sprawdzając komentarze na portalach społecznościowych. To jest niepokojące.

  Pozdrawiam!

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Bartek Popiel -
  Wierzę, że społeczeństwo jest system samoregulującym się.

  Mimo zmieniających się warunków życia, postępu cywilizacyjnego, zmian kulturowych, jak widzimy, zawsze - my jako ludzie - znajdujemy rozwiązania, aby zaspokajać nasze potrzeby ( tu: potrzeba posiadania partnera ). I to jest wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O witaj, znalazłam Cię w linkach u iw, tam terapię zbiorową urządzają i chyba by się przydał specjalista :))
  http://iw-migawki.blogspot.com/

  A ja zaglądam tu do Ciebie często, lubię podczytywać, chociaż jeszcze nie komentowałam :)

  Co do meritum - poszukiwanie partnera przez bloga niestety rzadko mi się dobrze kojarzy, chociaż spotkałam osobiście tą drogą trochę fajnych znajomych. Jednak w poznawaniu drogą wirtualną brakuje tego pierwszego spojrzenia na nas jako takich, brakuje zapachu, ruchu i tego nieuchwytnego czegoś, co każe nam trzymać się kogoś i nie puszczać od pierwszej chwili, kiedy go ujrzymy! :))
  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Tfu, nie poszukiwanie przez bloga, tylko przez internet, sieć, portale randkowe itd. :)) Wszystko przez te freudowskie skojarzenia. Dziś rozmawiałam z koleżanką, że jej komentatorzy zarzucali, że sobie męża przez bloga szuka :))

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Nieznajoma -
  Fakt, komunikacja niewerbalna kuleje, kiedy rozmawiamy z kimś przez neta.

  Jeśli jednak Internet stanie się miejscem, gdzie tylko inicjuje się znajomość a później rozwija ją w realu, każdy z dalszych etapów powinien przebiegać klasycznie ;)

  Dzięki za Twój komentarz i zapraszam do częstszych ekspresji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. osoby które nas spotykają i pytają jak się poznaliśmy przeważnie kończy się śmiechem, ponieważ poznaliśmy się przez forum na naszej klasie a ogólnie rozwijaliśmy naszą znajomość przez gg. ponieważ mieszkamy od siebie daleko.

  wg mnie kazdy z nas ma inna historie miłośną i nigdy nic nie wiadomo, dlatego nie należy odrazu zakładać że takową osobę się pozna przez internet, ja nawet nie przypuszczałam aby spotkać mego przyszłego męża gdzieś na jakieś stronie, i też nie mam do tego żadnych wątpliwość: Bóg jest najlepszą swatką!:D

  pozdrawiam serdecznie wszystkich zakochanych
  jeżeli to ta miłość nie poddawajcie się i nieustannie rozeznawajcie z pełnym zawierzeniem w Boski plan Boga wzg was obojga.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Anonimowy -
  Zgadzam się, dla miłości nie ma granic :) W każdym sensie !

  Pozdrówki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę,że w sieci jest o wiele łatwiej znaleźć ludzi, którzy mają wspólne zainteresowania, poglądy. Na forach są organizowane spotkania i łatwo spotykamy podobnych do siebie, niekoniecznie przyszłych partnerów, alr eedobrych kumpli, przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 14. uważam to za dobre ale padłam ofiarą zapoznałam kogoś napoczątku w realu a potem telefony ona zaczął przesiadywać na necie od jakiegoś czasu spędza dużo czasu w szukaniu znajomości uważam ze to co robi jest chore narusza sfery intymne innych ludzi robi sobie z nich pośmiewisko to boli dla chorych znajomości jestem na nie

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszystko jest dla ludzi internet też, jeżeli korzysta się z niego w sposób inteligentny to gra gitarka, próbowałam parę razy i mogę spokojnie powiedzieć, że to nie dla mnie.
  Swojego kochanie poznałam w życiu reklanym w zupełnie niespodziewanej sytuacji, mimo że naprawdę nie posiadam tzw. życia prywatnego a jednak się udało. W każdym razie każdy sposób jest dobry takie czasy że więcej dzieje się w necie niż w realu:)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne