Temple Grandin: Każdy umysł jest potrzebny światu

Dziś chciałbym zaproponować Wam obejrzenie niesamowitej prezentacji autorstwa pani Temple Grandin.

Kim jest autorka ? - Kobietą z pasją, utalentowanym naukowcem, osobą, u której w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm a mimo to doskonale radzącą sobie w życiu społecznym. Jest pogodzona ze swoją chorobą, jak mówi "autyzm jest częścią tego, kim jestem".

W poniższej prezentacji pani Grandin przekonuje nas, że każdy rodzaj umysłu jest potrzebny światu; każdy człowiek posiada bowiem jakieś mocne strony, które może wykorzystać w pracy dla dobra ogółu. Jak się też okazuje, precyzja autystycznego umysłu czasami wydaje się być wręcz niezastąpiona.

Obejrzyjcie koniecznie !!!


Aby obejrzeć film z polskimi napisami, kliknijcie na "View subtitles" i wybierzcie "Polish".Bardzo podoba mi się ta prezentacja, ponieważ idea w niej zawarta walczy w wykluczeniem społecznym osób dotkniętych autyzmem i nie tylko. Nie chodzi przecież o to, żeby szufladkować ludzi, naznaczać, etykietować nazwami chorób, ale o to, by w każdym widzieć wyjątkowego człowieka i każdemu dać szansę na rozwój.

Wystąpienie to ilustruje, jak ważna w społeczeństwie jest różnorodność naszego sposobu postrzegania różnych zjawisk i jak wspaniałą kompozycję może ona tworzyć. Świat nie jest jednolity i każdy z nas może przyczynić się do tego, aby jeszcze głębiej go poznać.

Wreszcie prezentacja ta zwraca uwagę na to, że W KAŻDYM CZŁOWIEKU drzemią jakieś potencjały, dając nadzieję tym, którym wydaje się, że tak nie jest. Należy o tym pamiętać i nie zrażać się w przypadku niepowodzeń. Każdy człowiek może zrobić coś dobrego dla świata i dla siebie :)


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Inspirująca prezentacja. W pełni zgadzam się z tym że każdy człowiek może zrobić coś dobrego. Czasami trzeba tylko dać mu na to szansę i być może, trochę pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Energetyczne, mądre, praktyczne, przypomnienie, że każdy człowiek ma swoje jedyne w swoim rodzaju i niezastąpione miejsce w całości wszechświata. Każdy z nas ma inne zadania do wykonania, dlatego tak ważne jest, żeby każdy człowiek robił dokładnie to, do czego czuje się 'stworzony', co rezonuje z jego duszą, co sprawia, że czuje się wewnętrznie dobrze, co sprawia, ze czuje się spełniony.

  Nie ma ani lepszych ani gorszych osób, każdy jest na właściwym miejscu i we właściwym czasie, z darami/talentami/predyspozycjami do wykorzystania, do rozwijania i do dzielenia się z innymi, w każdej formie działania i w otwartości na drugiego człowieka.

  Różnorodność jest wartością najwyższą, i jeśli pozostajemy ze sobą w zgodzie, mamy szacunek dla swej inności, to nie ulegamy żadnej modzie, ani ogólnej tendencji, by upodobnić się do jakiegoś aktualnego wzorca ideału, lub dorównać jakiemukolwiek autorytetowi. Robimy 'swoje', bo to 'swoje jest najważniejsze.

  Pozdrawiam niedzielnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Uświadomienie sobie, że inni mogą myśleć wykorzystując inne systemy niż ja, jest dużym osiągnięciem. Szukanie analogi do swojego świata, fałszuje często świat postrzegania drugich osób. Potrzebna prezentacja.

  Przyznam, że potrzebuję jeszcze nieco czasu by "wyobrazić sobie" na czym polega myślenie obrazami... :)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 4. :) Zaskakujące Pio? :)

  To kolejny przykład:

  http://www.youtube.com/watch?v=S3f3WJbbXEg

  Jeszcze innym przykładem jest chociażby myślenie lateralne... pewnie dużo tego by się znalazło :)

  Pozdrawiam

  - Anonimuz

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimuz

  ja to chyba mam coś z autystyka. Lubię konkretne informacje. Brak uporządkowania, czyjaś niedbałość mnie rozstraja. Gdzie mi tam do myślenia lateralnego :)

  P.S czy Anonimuz to metamorfoza z anonimusa ? :)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czasem lubię tak zwany porządek organiczny :)

  - Anonimu(s|z)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ps. W języku angielskim jest wiele słów gdzie można używać zamiennie s i z. Fajny pomysł, ale u nas się chyba nie przyjmie :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Temple ogólnie jest rdzo interesuącą osobą ( polecam "Byłam dzieckeim autystycznym" jej autorstwa)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny film o tej pani widziałem ostatnio w telewizji. Zgooglowałem ją i tak trafiłem na bloga. Szkoda, że ten nasz świat idzie raczej w drugą stronę i ktoś, kto myśli niestandardowo, albo jest np. autystyczny ma pozamiatane.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne