Nie koncentruj się na tym JAK coś wykonać, pomyśl DLACZEGO chcesz to zrobić


W życiu dobrze jest mieć jakieś mniejsze i większe cele.

Jednym z mniejszych celów może być na przykład odłożenie przez panów pewnej sumy pieniędzy w kilka miesięcy po to, aby móc zrealizować większy cel - wyjechać na wspaniały urlop z rodziną. Innym celem w szczególności pań może być zrzucenie wagi, aby podobać się jeszcze bardziej sobie i płci przeciwnej (co jest nawiasem mówiąc bardzo często nieadekwatnym postanowieniem, ponieważ panie nie są świadome, że wielu mężczyzn kocha tak zwane kobiece kształty).

Jak być skutecznym w dotrzymywaniu takich postanowień ? Naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie, przeczytajcie.Odpowiedź ta znalazła się w czasopiśmie 'Journal of Consumer Research' a przytacza ją portal ScienceDaily.

Zdaniem autorów badań, pani Julii Belyavsky Bayuk (z University of Delaware) oraz panów Chrisa Janiszewski’ego i Robyn LeBoeuf’a (obaj z University of Florida) kiedy ludzie postanawiają sobie, że osiągną coś tak i tak, konkretyzując działania, bardzo często wpadają w pułapkę.

"Wyobraźmy sobie osobę, która chce zaoszczędzić pieniądze. Osoba ta planuje sobie na przykład, że będzie wydawała mniej pieniędzy na ciuchy. Postanowiliśmy zbadać w jaki sposób zachowa się ta sama osoba, kiedy będzie miała inne okazje do tego, aby zaoszczędzić pieniądze. Chodzi o to, czy osoba ta będzie również oszczędzała w restauracjach, nie ulegała impulsom zakupowym w sklepach lub oszczędzała na paliwie w samochodzie."

Naukowcy odkryli, że osoby, które koncentrują się na konkretnych aspektach swoich postanowień szukając odpowiedzi na pytanie "JAK to osiągnąć", stają się bardziej zamknięci na okazje pojawiające się poza planem działań, przez co trudniej jest im osiągnąć zamierzony cel.

Ludzie, którzy zadają sobie pytanie "DLACZEGO, PO CO chcę to osiągnąć?" dużo łatwiej osiągają swoje cele. Nie zamykają się na nieprzewidziane możliwości osiągnięcia celu, działają bardziej spontanicznie. Wiedzą, że ich cele to mniejsze cele służące czemuś większemu.

Aby dojść do takich wniosków naukowcy zbadali zachowanie konsumentów w następujący sposób. Poproszono jedną cześć osób badanych o stworzenie planu na oszczędzenie pewnej sumy pieniędzy. Drugiej części osób badanych nie proszono o to. Niektórym z uczestników badania polecono skupić się na tym DLACZEGO chcą oni zaoszczędzić pieniądze. Następnie stworzono badanym szansę do kupienia cukierków.

Osoby, które stworzyły sobie konkretny plan jak chcą zaoszczędzić były mniej skłonne do uniknięcia zakupu cukierków (prawdopodobnie nie wzięły pod uwagę tej pokusy). Nie mniej jednak ci, którzy stworzyli sobie obraz DLACZEGO chcą osiągnąć swój cel a poza tym poczyniły pewne plany, były w tej sytuacji bardziej powściągliwe (abstrakcyjne myślenie okazało się być bardzo pomocne, ponieważ stwarzało miejsce na wdrażanie nowych okazji do oszczędzania).


Naukowcy podkreślają, że abstrakcyjne podejście do postanowienia i koncentracja na DLACZEGO zamiast na JAK pomaga w sytuacjach kiedy mamy realną możliwość skorzystania z alternatywy (np. droższa i tańsza restauracja są niedaleko lub zamiast samochodem możemy podejść do sklepu spacerkiem).

Całkowicie zgadzam się z autorami :)

Podsumujmy.

Aby skutecznie osiągnąć jakiś cel, nie ważne, czy będzie to oszczędzenie pieniędzy, zrzucenie wagi, napisanie książki, czy założenie własnej firmy - nie powinniśmy koncentrować się zbyt bardzo na tym JAK to osiągnąć lecz - DLACZEGO chcemy to zrobić. Wówczas dużo łatwiej będziemy reagować na pojawiające się nowe nieprzewidziane możliwości zbliżenia się do osiągnięcia celu.

Jaki jest większy cel naszego postanowienia ? Czemu nasze postanowienie ma służyć ? Po co właściwie chcemy to zrobić ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Podobno "najlepsza droga do serca mężczyzny prowadzi przez żołądek" ;)

  Jest jeszcze coś takiego jak afekt. Jeżeli pozwalamy sobie na swobodę w osiąganiu celu, istnieje większe ryzyko, że nastrój wpłynie na sposób postępowania. Postępowanie według obmyślonej strategi może przed tym chronić.

  Ogólnie należy jednak przyznać, że nie można nigdy tracić celu z oczu ;)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  w rzeczy samej, najważniejsza jest motywacja dla określonego celu, czerpanie zeń energii dla kreatywności i otwartości na nieograniczone możliwości realizacji tego, czego pragnę;
  moje odpowiedzi dziś na sposoby realizacji wiąże się z wiedzą jaka dziś posiadam, a przecież jutro bedę wiedzieć więcej, o ile pozostawię umysł otwarty i chłonny;
  koncentracja na JAK ogranicza się tylko do tego, co wiem dziś, usztywnia umysł, zmysły poszukiwacza, nie dopuszcza zjawiska olśnienia...
  ja ujmuje to tak:
  koncentracja na:
  1.czego chcę
  2.motywacji: chcę tego co przynosi mi radość, pogłębia uczucie szczęścia, wewnętrznej wolności
  3.robię pierwszy krok w tym kierunku, podejmuje działanie tak, jak prowadzi mnie intuicja i wiedza.
  opisowo pokazał to Martin Luther King w słowach:
  nie trzeba widzieć wszystkich schodów prowadzących na wieżę, wystarczy wejść na pierwszy stopień, potem na drugi...
  Dodam jeszcze, iż warto zaufać, że to właśnie one prowadzą tam dokąd zmierzam.
  dobrego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale dlaczego podział na panów i panie? Co to panie nie mogą odłożyć pieniędzy a panowie czegoś zrzucić? ;)

  Jak sobie radzić z celami? Osiągać, nie o nich myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cel, motywacja, realizacja. Brakuje mi tu jeszcze samozaparcia.Motywacja to za mało. Chyba ze jest to tak silna motywacja.
  W sumie motywacji i samozaparcie to prawie jedność. Prawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. "naukowcy odkryli(...)" hahahahaha bez jaj, przecież to żałosne...wystarczy samemu się zastanowić i nie trzeba do tego żadnych głupich naukowców...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne