Doświadczanie nowych kultur pobudza kreatywność?

Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, nasza kreatywność może być wzmacniana poprzez doświadczanie kultury różnej od naszej. Badania ukazały się w czasopiśmie Personality and Social Psychology Bulletin.


Aby dobitnie stwierdzić, że kreatywność wyzwalana jest przez obcowanie z inna kulturą naukowcy aż trzykrotnie przebadali testami mierzącymi kreatywność studentów, którzy mieli w swojej przeszłości zagraniczne wyjazdy, porównując ich wyniki z wynikami studentów, którzy za granicą nie byli.

Okazało się, że studenci, którzy byli za granicą potrafią być bardziej kreatywni niż studenci, którzy nigdy nie opuścili swojego kraju.

Naukowcy są zdania, że kluczem do zwiększania kreatywności w studentach jest ich otwartość umysłu na zupełnie nowe kultury. Dlatego też, w świetle obecnych badań, mieszkanie za granicą jest ich zdaniem dużo bardziej korzystne niż sądzono wcześniej. Dla studentów popularną formą nauki za granicą jest program Erasmus.

Badacze wyrażają nadzieję, że ich odkrycie nie przykryje się kurzem na półce, że kolejne rzesze naukowców podejmą wysiłki zbadania, które dokładnie obszary mózgu pobudzane są przez doświadczanie innej kultury.

Jestem jak najbardziej za kontynuowaniem tego typu badań !!!

Niech kreatywność studentów nie będzie wciąż uśpiona przez wkuwanie definicji, czy bezmyślne stosowanie się do sztywnych reguł. W czasach kiedy mamy praktycznie natychmiastowy dostęp do informacji w internecie, nie powinniśmy skupiać się na gromadzeniu ich w pamięci, lecz na KREATYWNYM ich zastosowywaniu.


W swojej historii życia również mam nieco dłuższy pobyt zagraniczny. Mieszkałem i studiowałem przez pewien czas w Niemczech w studenckim mieście, w którym rzeczywiście miałem styczność z wieloma kulturami. Z przyjemnością wspominam chwile, kiedy poznawałem różne sposoby ujmowania świata przez kolegów i koleżanki z różnych krajów - sposoby różne nie w szczegółach, lecz podstawowych założeniach wynikających z ich kulturowego dziedzictwa.

Nie byłbym sobą, gdybym nie zadał zadał sobie na koniec pytania o to, co było pierwsze jajko czy kura. Być może to bowiem kreatywność studentów (jeszcze przed wyjazdem) powodowała, że decydowali się oni na nowe, kulturowe przygody a nie odwrotnie. Myślę, że i na to pytanie nauka wkrótce znajdzie odpowiedź.

A jakie jest Wasze zdanie ? Czy doświadczanie innych kultur wzbudza w Was kreatywność ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net


Na podstawie: ScienceDaily.
Fot.: Gözde Otman.

Komentarze

 1. Ci którzy wyjeżdżają już są bardziej kreatywni

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem teraz Erasmusem. Musze powiedziec ze chyba cos w tym jest. Ostatnio mysli mi sie lepiej.
  alewydajemi sie, ze ta kreatywnosc moze pochodzic z podpatrzenia innych rozwiazan w innych krajach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie trudne bo nie wiem czy jestesmy w stanie sami odpowiedziec na to pytanie, czy jestesmy bardziej kreatywni po doswiadczeniach z innymi kulturami?
  Hmmmm... moze w wieku studenckim tak wlasnie jest.
  Musze sie przyjrzec swojemu synowi, kiedy wrocimy do kraju, a ktory skonczyl wlasnie amerykanska High School, mieszkajac we Wloszech... ma wiec niezle doswiadczenie.
  Co z tego wyniknie? Nie wiem.
  Po tych badaniach i Twoim opisie powinnam przestac sie martwic bo kreatywnosc powinna mu pomoc w zyciu, ale widze, ze jest zagubiony i wycofany! Na razie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno pomaga. Życie w innej kulturze poszerza horyzonty, w związku z tym sprawy niewyobrażalne, stają się łatwiejsze do zrobienia. To tak, jak na "burzach mózgu" - zadając zadanie sugerujemy uczestnikom, żeby pomyśleli o problemie w nowym miejscu np. na Marsie. I wtedy zaczynamy kombinować. Wtedy pobudza się nasza wyobraźnia. Po przecież chodzi o to, żeby zejść z utartych zachowań i schematów, pokluczyć i przyjść z czymś nowym. Czyli poszukać kilku istniejacych już klocków, i złożyć je w jeden obiekt. NOWY!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś napisałąm odwrotnie - że sieenie w kółko w tym samym miejscu, unikanie podróży, albo jeżdżenie ciągle w to samo miejce, by unikać nowych rzeczy - sprawia,że człowiek zaczyna być ograniczony(a może zawsze był?). Chodzi mi nie o ograniczenie umysłowe, ale kulturowe, zamykanie się na innych ludzi, inne poglądy, inny styl życia - nie akceptowanie niczego poza własnym światopoglądem. Oczywiście wywołałam flejm, bo wiele osób poczuło się tym urażone. A ja tylko zabserwowałam zjawisko. Zauważ,że nacjonalistyczne poglądy są najbardziej popularne w krajach, gdzie ludzie mało podróżują np. Anglia.

  W tym momencie Twój wpis mnie zupełnie nie zaskoczył, bo jest bardzo logiczny a raczej w jakiś sposób potwierdza jako dowód nie-wprost moje obserwacje. Brak kreatywności sprzyja zjawiskom ksenofobicznym, bo człowiek który żyje biernie, bezrefleksyjnie(refleksja sprzyja kreatywności jak każe myślenie) - nie potrafi zaakceptować tego,że ktoś inaczej czuje, inaczej myśli.

  OdpowiedzUsuń
 6. Artykuł bardzo ciekawy, jak cały blog zresztą, lecz pragnę zwrócić uwagę na jedną kwestię. Nie jest to bezpośrednio związane z tematem, ale to istotne. Pragnę uczulić, że słowo KREATYWNY i KREATYWNOŚĆ to tzw. wyraz modny. Jego nadużywanie leży w złym guście językowym i na dobrą sprawę jest błędem. To kalka z jęz. angielskiego, a przecież w naszym ojczystym języku mamy dużo synonimów tego słowa. Wystarczy zamienić czasem KREATYWNY na TWÓRCZY, POMYSŁOWY, Z INWENCJĄ, WYNALAZCZY, ZMYŚLNY, OBDARZONY WYOBRAŹNIĄ, KREACYJNY, PRODUKTYWNY, PŁODNY, Z INWENCJĄ TWÓRCZĄ... Wymieniać można bez końca. W końcu CIĄGŁE nadużywanie jednego wyrazu ( zamiast poszukiwanie językowych alternatyw )nic wspólnego z kreatywnością nie ma;) Mam nadzieję, że ktoś skorzysta z mojej propozycji. Pozdrawiam ;) ebola_sbc

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne