Geje lepiej niż heterycy rozpoznają twarze


Mężczyźni homoseksualni lepiej niż mężczyźni heteroseksualni rozpoznają twarze innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak heteroseksualne kobiety używają oni w tym procesie obu półkul mózgowych.

Takie wnioski płyną z całkiem nowego badania naukowego.


Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Amerykańscy naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy istnieją, a jeśli tak to jakie, powiązania pomiędzy umiejętnością rozpoznawania twarzy - a naszą płcią, orientacją seksualną oraz tym, czy jesteśmy lewo- czy prawo ręczni.

Okazało się, że geje - podobnie jak heteroseksualne kobiety - jeśli chodzi o rozpoznawanie twarzy używają obu półkul mózgowych. Heteroseksualni panowie używają do tych celów tylko prawej półkuli.

Autorka badań, pani Jennifer Steeves mówi:

"Nasze badania wykazały, że tak samo geje, jak i heteroseksualne kobiety kodują twarze w obu półkulach mózgowych. To sprzyja szybszemu dostępowi do przechowywanych [w mózgu] informacji."

Jak przeprowadzono to badanie ?

Osoby badane miały za zadanie dobrze zapamiętać dziesięć twarzy a następnie wyróżnić je spośród pięćdziesięciu pokazywanych przez jedną milisekundę różnych twarzy. Zdjęcia były eksponowane jako czarno-białe i powycinane były z nich różne części np. uszy, jakieś blizny, czy włosy po to, żeby badani nie mogli sugerować się tymi charakterystycznymi dla niektórych osób elementami.

Okazało się, że zarówno homoseksualni mężczyźni, jak i heteroseksualne kobiety dużo łatwiej radzili sobie z identyfikowaniem twarzy - w porównaniu z heteroseksualnymi panami.

Dzięki temu, że nasza pani badaczka wzięła pod uwagę jeszcze kwestię lewo- i praworęczności możemy dowiedzieć się również o pewnym wyjątku od głównego wniosku - a mianowicie tego, że leworęczni heterycy lepiej rozpoznawali twarze niż leworęczni geje, jak również lepiej niż praworęczni heterycy .

( Jako że wśród heteroseksualnych mężczyzn znacznie rzadziej niż wśród gejów spotyka się osoby leworęczne, to tak czy siak, heterycy na polu rozpoznawania twarzy przegrywają. )

Naukowcy sugerują, że ich wyniki badań pod tym względem są bardzo spójne z wcześniejszymi osiągnięciami nauki w tym obszarze. Już wcześniejsze badania wykazały bowiem, że mózgi kobiet i mężczyzn leworęcznych posiadają lepiej rozwinięte tak zwane ciało modzelowate (łącznik, spoidło obu półkul), dzięki czemu wymiana informacji między półkulami jest sprawniejsza.

Wracając jednak do głównego wniosku, w sumie nie ma się co dziwić, że geje są pod pewnymi względami podobni do kobiet, skoro mają podobne mózgi. Jeśli jeszcze nie czytaliście, zajrzyjcie do notki "O mózgach gejów, lesbijek i związkach homoseksualnych", gdzie przytaczałem na ten temat badania szwedzkich naukowców.

Jeśli chodzi o mnie, przyznaję się, nie mam najlepszej pamięci do twarzy :D

A jak to jest u Was z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem ludzkich twarzy ?

Na podstawie: ScienceDaily.com


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Gej-najlepszym przyjacielem kobiety.
  Z zapamietywaniem twarzy nie mam problemu,gorzej z zapamietywaniem imion(ale to juz chyba skleroza:)
  PS.Nakarmilam Twoje rybki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze miałem problem z rozpoznawaniem twarzy - czasem musiałem się chwilę zastanawiać, kim jest człowiek zaczepiający mnie na ulicy. Zapamiętywanie imion idzie mi trochę lepiej. Dodatkowo jestem praworęczny. W razie czego tak się będę tłumaczył :)

  Więc u mnie się zgadza, ale czy to dotyczy wszystkich heteryków? No nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłem zadowolony z jakości swojej pamięci deklaratywnej. Tym bardziej zastanawiała mnie moja pamięć do twarzy. Mam ją rewelacyjną. Imiona często nie pamiętam, jednak twarze koduję głęboko i zarazem bez wysiłku.
  Jestem hetero - leworęczny :)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem przykładem kobiety z nadzwyczaj kiepską pamięcią do twarzy, imion i nazwisk. Nieraz zdarza mi się pomylić osoby, czy nie rozpoznać kogoś (to naprawdę utrudnia kooperację z innymi:/). Zdaje mi się, że bardziej jest dla mnie czytelny rys wewnętrzny otaczających mnie ludzi. Taki już ze mnie przypadek:) Pewnie znacznie zaniżyłabym im tam średnią:)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne