Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

piątek, 25 czerwca 2010

Geje lepiej niż heterycy rozpoznają twarze


Mężczyźni homoseksualni lepiej niż mężczyźni heteroseksualni rozpoznają twarze innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak heteroseksualne kobiety używają oni w tym procesie obu półkul mózgowych.

Takie wnioski płyną z całkiem nowego badania naukowego.


Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Amerykańscy naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy istnieją, a jeśli tak to jakie, powiązania pomiędzy umiejętnością rozpoznawania twarzy - a naszą płcią, orientacją seksualną oraz tym, czy jesteśmy lewo- czy prawo ręczni.

Okazało się, że geje - podobnie jak heteroseksualne kobiety - jeśli chodzi o rozpoznawanie twarzy używają obu półkul mózgowych. Heteroseksualni panowie używają do tych celów tylko prawej półkuli.

Autorka badań, pani Jennifer Steeves mówi:

"Nasze badania wykazały, że tak samo geje, jak i heteroseksualne kobiety kodują twarze w obu półkulach mózgowych. To sprzyja szybszemu dostępowi do przechowywanych [w mózgu] informacji."

Jak przeprowadzono to badanie ?

Osoby badane miały za zadanie dobrze zapamiętać dziesięć twarzy a następnie wyróżnić je spośród pięćdziesięciu pokazywanych przez jedną milisekundę różnych twarzy. Zdjęcia były eksponowane jako czarno-białe i powycinane były z nich różne części np. uszy, jakieś blizny, czy włosy po to, żeby badani nie mogli sugerować się tymi charakterystycznymi dla niektórych osób elementami.

Okazało się, że zarówno homoseksualni mężczyźni, jak i heteroseksualne kobiety dużo łatwiej radzili sobie z identyfikowaniem twarzy - w porównaniu z heteroseksualnymi panami.

Dzięki temu, że nasza pani badaczka wzięła pod uwagę jeszcze kwestię lewo- i praworęczności możemy dowiedzieć się również o pewnym wyjątku od głównego wniosku - a mianowicie tego, że leworęczni heterycy lepiej rozpoznawali twarze niż leworęczni geje, jak również lepiej niż praworęczni heterycy .

( Jako że wśród heteroseksualnych mężczyzn znacznie rzadziej niż wśród gejów spotyka się osoby leworęczne, to tak czy siak, heterycy na polu rozpoznawania twarzy przegrywają. )

Naukowcy sugerują, że ich wyniki badań pod tym względem są bardzo spójne z wcześniejszymi osiągnięciami nauki w tym obszarze. Już wcześniejsze badania wykazały bowiem, że mózgi kobiet i mężczyzn leworęcznych posiadają lepiej rozwinięte tak zwane ciało modzelowate (łącznik, spoidło obu półkul), dzięki czemu wymiana informacji między półkulami jest sprawniejsza.

Wracając jednak do głównego wniosku, w sumie nie ma się co dziwić, że geje są pod pewnymi względami podobni do kobiet, skoro mają podobne mózgi. Jeśli jeszcze nie czytaliście, zajrzyjcie do notki "O mózgach gejów, lesbijek i związkach homoseksualnych", gdzie przytaczałem na ten temat badania szwedzkich naukowców.

Jeśli chodzi o mnie, przyznaję się, nie mam najlepszej pamięci do twarzy :D

A jak to jest u Was z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem ludzkich twarzy ?

Na podstawie: ScienceDaily.com


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

5 komentarzy:

MAGA pisze...

Gej-najlepszym przyjacielem kobiety.
Z zapamietywaniem twarzy nie mam problemu,gorzej z zapamietywaniem imion(ale to juz chyba skleroza:)
PS.Nakarmilam Twoje rybki:)

Holden Caulfield pisze...

:) TO CHYBA JESTEM GEJEM:)

Andrzej G. pisze...

Zawsze miałem problem z rozpoznawaniem twarzy - czasem musiałem się chwilę zastanawiać, kim jest człowiek zaczepiający mnie na ulicy. Zapamiętywanie imion idzie mi trochę lepiej. Dodatkowo jestem praworęczny. W razie czego tak się będę tłumaczył :)

Więc u mnie się zgadza, ale czy to dotyczy wszystkich heteryków? No nie wiem.

Anonimowy pisze...

Nigdy nie byłem zadowolony z jakości swojej pamięci deklaratywnej. Tym bardziej zastanawiała mnie moja pamięć do twarzy. Mam ją rewelacyjną. Imiona często nie pamiętam, jednak twarze koduję głęboko i zarazem bez wysiłku.
Jestem hetero - leworęczny :)

Pio

Anonimowy pisze...

Jestem przykładem kobiety z nadzwyczaj kiepską pamięcią do twarzy, imion i nazwisk. Nieraz zdarza mi się pomylić osoby, czy nie rozpoznać kogoś (to naprawdę utrudnia kooperację z innymi:/). Zdaje mi się, że bardziej jest dla mnie czytelny rys wewnętrzny otaczających mnie ludzi. Taki już ze mnie przypadek:) Pewnie znacznie zaniżyłabym im tam średnią:)

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...