O pokusie flirtu kobiet i mężczyzn w stałych związkach...

Jak zachowują się kobiety i mężczyźni będący w stałych związkach, gdy spotykają na swojej drodze atrakcyjną osobę płci przeciwnej ?

Naukowcy z Kanady odkryli, że kobiety po spotkaniu z atrakcyjnym mężczyzną jeszcze bardziej chronią swoje stałe związki. Mężczyźni natomiast po spotkaniu z atrakcyjną kobietą patrzą bardziej negatywnie na swoje stałe partnerki.

Badacze utrzymują jednak, że panowie mogą nauczyć się powstrzymywać przed pokusami flirtu z pięknymi, samotnymi kobietami ...


W badaniu, które poprowadził John E. Lydon z McGill University w Montrealu, składającym się z aż siedmiu mniejszych składowych badań wzięło w sumie udział 724 heteroseksualnych kobiet i mężczyzn z college'u. Badacze chcieli dowiedzieć się jak reagują studenci, będący w poważnych związkach, kiedy na ich horyzoncie pojawia się trzecia atrakcyjna osoba.

Na podstawie tekstu z Science Daily opiszę dwa z nich.

W jednym z badań, 71 niczego niepodejrzewającym mężczyznom, przedstawiono atrakcyjną kobietę. Połowie z nich przedstawiono kobietę "singielkę", która z nimi flirtowała, drugiej połowie - kobietę "niedostępną", ignorującą ich.

Zaraz po tym zapoznaniu, polecono mężczyznom wypełnić krótki kwestionariusz, w którym pytano ich jak zareagowaliby, gdyby ich stała partnerka zrobiłaby coś co by ich wkurzyło - na przykład skłamała podając powód odwołania spotkania, czy ujawniła jakąś jego wstydliwą słabostkę przy innych.

Okazało się, że mężczyźni, którzy spotkali atrakcyjną kobietę "singielkę" - w porównaniu do tych, którzy spotkali kobietę "niedostępną" - byli aż w 12 procentach mniej skłonni do wybaczenia stałej partnerce jej 'grzeszków'.

Podobny eksperyment zaaranżowano dla kobiet.

Okazało się, że kobiety, którym przedstawiono dobrze wyglądającego, atrakcyjnego mężczyznę singla, były aż o 17 i pół procenta bardziej skłonne do wybaczenia swoim stałym partnerom ich złego zachowania.

Badacze nie chcą podpisać się pod takim wyjaśnieniem tego zjawiska, że faceci po prostu łatwiej ulegają pokusom.

Sugerują natomiast, że kobiety i mężczyźni inaczej rozumieją tego typu sprawy - a mężczyzna świadomy faktu, że samotna atrakcyjna kobieta może zagrozić jego związkowi, może być w stanie jeszcze bardziej chronić ten związek!


Aby to dobitnie potwierdzić, trzeba przytoczyć inną część tego eksperymentu.


Badacze, używając wirtualnych scenariuszów zdarzeń, chcieli przekonać się, czy mężczyźni, którzy zaplanują sobie wcześniej strategię nieulegania pokusie atrakcyjnym kobietom, rzeczywiście będą bardziej chronić swoje związki.

W badaniu tym wzięło udział 40 mężczyzn. Połowie z nich polecono wyobrazić sobie, że spotykają atrakcyjną, chętną do flirtu, samotną kobietę. Następnie mężczyźni ci mieli napisać, jak postąpiliby, gdyby naprawdę taką spotkali, by chronić swoje związki.

Okazało się, że ci mężczyźni, którzy przygotowali sobie własne strategie, byli bardziej skłonni do dystansowania się od kuszącej kobiety - w kolejnych etapach wirtualnego scenariusza!


W przypadku kobiet w analogicznie zaplanowanym eksperymencie nie zauważono różnic w zachowaniu.

Autor badań podsumowuje:

"Kobiety od najmłodszych lat uczone są jak być ostrożne na zalecanie się atrakcyjnych mężczyzn.

Mężczyźni natomiast nawet wtedy, gdy są zaangażowani w swoje związki mogą potrzebować ułożyć sobie strategie do ochrony tych związków - w sytuacjach, kiedy spotykają atrakcyjne, samotne, skore do flirtu kobiety."

Autor dodaje, że może strategie te nie będą skuteczne w 100 % przypadków, jednak w znaczący sposób zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu, by nie ulec pokusie.

A co Wy o tym myślicie ?Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. "Badacze, (...)chcieli przekonać się czy mężczyźni[/kobiety], którzy zaplanują sobie wcześniej strategię nieulegania pokusie..."

  "W przypadku kobiet (...) nie zauważono różnic w zachowaniu "

  Należało by wywnioskować, że w przypadku kobiet szkoda tracić czas na planowanie. I tak nie zadziała ;)
  Czasami mam wrażenie, że horyzonty możliwych interpretacji takich badań ogranicza tylko wyobraźnia :)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 2. i znów zadziwiły mnie badania, ich celowość, wnioskowanie

  no bo co ja mam myśleć, kiedy czytam:

  mężczyźni mogą potrzebować ułożyć sobie strategie do ochrony tych związków

  ihaha!!!

  :)))

  i odrobina powagi

  powtórzę za Pio:
  szkoda tracić czas na planowanie, bo i tak nie zadziała, jak miliony innych planów, z których wychodzą nici.

  Jeśli to jest TEN związek, z Tą kobietą, to ja nie widzę powodu, dla którego mężczyzna miałby zawracać sobie głowę układaniem strategii na wszelki wypadek, bo przeciez wie, kto i z jakiego powodu jest dlań ważny, czy tak?
  Założenie w tej teorii spiskowej jest takie, że mogłoby się zdarzyć Coś groźnego... a co mianowicie? że napadnie mężczyznę obca wolna spragniona kobieta i on nie będzie mógł się przed nią (jej wdziękami) obronić???

  Fakt, świat mężczyzn jest dla mnie nieodgadnioną (pociągającą) tajemnicą, ale czy naprawdę posługujecie się panowie taką strategią nawet w sferze związków w imię ich obrony? I czy bardziej chodzi o rozumową strategię obrony przed kobietami zagrażającymi WAm czy też mężczyznami zagrażającymi partnerce?
  Mam przekonanie, że to instynkt gra pierwsze skrzypce, a drugie potrzeba posiadania, a trzecie priorytety, szacunek i uczciwość.
  Kolejność jest zmienna zależna od osobnika:)))

  Czy zdrowy ogląd i ludzki rozum nie wystarczają, by wiedzieć i czuć (zakładam, że mężczyźni też coś czują, bo są teorie, ze niewiele czują, a na pewno czuja inaczej niż kobiety), kiedy i czy flirt stanowi zagrożenie dla związku. Chyba dojrzały mężczyzna dynamicznie, 'w akcji', potrafi oceniać siebie, swój związek, i podejmować świadome decyzje.
  Zakładam realną możliwość podejmowania świadomych decyzji w takich 'emocjonalnych' sytuacjach.

  No to poniosła mnie wyobraźnia!

  Rozbawiona dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wlasciwie to szkoda czasu na takie badania, moze lepiej i taniej byloby popytac kobiety i mezczyzn jak to jest w zyciu, bo to najlepsza szkola.
  Zycie nie do konca da sie pociac na fragmenty i opisac, sa jego dziedziny, ktore sa trudne do zakwalifikowania jednoznacznego i kategorycznego!

  Taka dzidzina zycia sa zwiazku damsko-meskie... na tym polu wiele teorii nie nie sprawdza, a te strategie, proby nieulegania pokusom po prostu sa nic nie warte kiedy na horyzoncie pojawia sie Ktos wyjatkowy!

  I kobietom, niewazne w jakim stanie cywilnym by byly i mezczyznom, niestety zmieniaja sie poglady, kiedy staja face to face z pokusa!

  Ale jedno jest pewne, kobieta-kusicielka zamezna, stanowi wieksza atrakcje dla mezczyzny w zwiazku, bo nie grozi jego rozpadowi! To jest pewnik. I z tym sie zgadzam.
  Znam to z doswiadczenia wlasnego kolezanek, kolegow...

  Natomiast z nami-kobietami jest troszke inaczej, nie ma dla nas znaczenia, czy mezczyzna jest zonaty czy wolny, jesli wywola szok i zapali iskre w naszych oczach. Ryzykujemy nasze zwiazku, ich rozpad, potrafimy rzucic na szale wszystko co mamy.
  Chyba napisze: "niestety".

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Pio -

  Haha, przypomniał mi się cytat Alberta Einsteina:

  "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona".

  @ Di, @ Wildrose -

  Oczywiście :) Do każdego badania należy podchodzić z odpowiednim dystansem.

  Dziękuję za Wasze komentarze.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Teoria wysnuta na podstawie paru studentów? Eeeee....

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Lavinka -

  Słuszna uwaga - grupa osób badanych nie była reprezentacyjna dla ogółu społeczeństwa!

  OdpowiedzUsuń
 7. No właśnie, badani powinni być w różnym wieku i różnego wykształcenia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. lol jak slysze takie badania to w śmiech... uwielbiam takie cos... grono naukowe podporzątkowane ideologi feminizmu... jakie wyniki by nie wyszly to facet winny a kobiety ok... moze wogole dla facetow stworzyć obozy zagłady bo na wolności tylko gwałcą, rabują i zdradzają

  jak chcecie mieć kontakt z prawdziwą nauką to polecam psychologie ewolucyjną - tam nikt nie umoralnia człowieka ani żadnej płci tylko pokazuje nas takich jakimi jesteśmy... powinni to zacząć wykładać na każdych studiach humanistycznych zamiast tej sieczki pod postacią typowej psychologii

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne