Jak wpływa na nas dźwięk?


Czy kiedykolwiek próbowaliście uświadomić sobie, jak działa na nas dźwięk, który nas otacza ?


Julian Treasuer, badacz dźwięku, w niżej zamieszczonej prezentacji opowiada o 4 sposobach oddziaływania na nas dźwięku - zarówno na nasze ciało, jak i na psychikę.Autor prezentacji mówi o oddziaływaniu dźwięku na naszą fizjologię (ostry hałas wywołuje nagłe wydzielanie się hormonu stresu - kortyzolu), nasz nastrój (kojąco działa spokojna muzyka, czy śpiew ptaków), ale także na  przebieg procesów poznawczych (trudniej pracuje się, uczy w hałasie), czy wreszcie zachowanie (uciekamy od nieprzyjemnych dźwięków w stronę miłych).

Pan Treasuer pracuje w branży architektury przestrzeni dźwięku, doradza klientom, jak wykorzystywać dźwięk, by poprzez miłe muzyczne skojarzenia, zwiększyć sprzedaż produktów, czy usług.

Warto też podkreślić, że wg autora dźwięk jakim się otaczamy może mieć wpływ na nasze zdrowie
.

Aby włączyć polskie napisy, kliknijcie na "view subtitles" i wybierzcie "polish".Jeśli chodzi o muzykę, osobiście bardzo lubię słuchać różnych odmian dodającej mi energii muzyki trance a by odpocząć elektronicznych, relaksujących chill-outowych dźwięków. 
Jeśli zaś chodzi o odgłosy natury, uwielbiam słuchać szumu  morza i lasu ... To te odgłosy natury najbardziej mnie wyciszają ...

A Wy czego lubicie słuchać ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Ja uwielbiam słuchać śpiewu ptaków i oczywiście szumu morza;)Natomiast nie rozumiem dlaczego w sieciówkach leci tak głośna muzyka w tym samym stylu, głowa boli, nie chce się kupować;D

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Pani La Mome -

  Być może dlatego, że sieciówki te nie nawiązały jeszcze współpracy z panem Julianem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja polecam http://www.rainymood.com/ odgłosy deszczu z burzą. Lubie chodzić przez park do szkoły bo mogę się uspokoić słuchając ptaków ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Masive -

  Fajna stronka, dzięki :)
  Przyda się czasem do słuchania na gorące letnie dni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. polecam posty z kategorii słuchanie na mimowolniej.eu (kilka) http://mimowolniej.eu/category/sluchanie/

  pozdrawiam,
  @wembley

  OdpowiedzUsuń
 6. ja uwielbiam jazz, acid jazz, swing, gospel i wszystkie piosenki i muzykę o pogodnym lub uspokajającym nastroju:) http://www.youtube.com/watch?v=68mbzjGCItA kiedy słucham zamykam oczy i kołyszę się (czasami tańczę :P) w jej rytmie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wykład!
  Pasjonuje sie muzyka od bardzo dawna, a wszystko co zwiazane z dzwiekiem, jakos ciekawilo mnie bardziej od pobocznych nauk;)
  Osobiscie lubuję się w muzyce rockowej, zwłaszcza rock progresywny;)
  Pozdrawiam!
  @coobek

  OdpowiedzUsuń
 8. ja uwielbiam muzykez radia RAM ( wrcławskiego), jest zawsze ze mna. uspokaja mnie spokojna, dodaje energii rytmiczna. Nienawidze hitów na czasie i eski , zerki i innego tego typu bardziwia..

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również lubie słuchać muzyki elektronicznej, wprowadza ona w lekki trans, wycisza:) ale ostatnio siegnęłam również po utwory jazzowe, dzwiek trąbki, czy harmonijki ustnej dla mnie osobiście jest bardzo kojący a jednoczesnie energetyzujący:) ale generalnie nie mam żadnego ulubionego stylu muzycznego, słucham róznej muzyki w zależnosci od potrzeby na dany moment:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Integralny, a muzyka disco polo jakiego typu emocje w Tobie wzbudza?? :D

  OdpowiedzUsuń
 11. czas wiosny jest fantastyczną okazją na słuchanie dźwięków Natury na żywo :)
  wystarczy obudzić się przed wzmożonym ruchem samochodów, i posłuchać ptaków, lub wyjść na wieczorny spacer;
  szczęściarze to ci, co mają ogród pod starym lasem na obrzeżach miasta:)
  z tego powodu i jeszcze kilku innych bardzo rzadko włączam jakąkolwiek muzykę,
  płyty znalazły nowych właścicieli, a radio... radio pokrył dwuletni kurz;
  cisza to doskonała odmiana muzyki, acz nie jest to nigdy absolutna cisza, bo liście szumią nawet wtedy kiedy nie wieje wiatr :)

  pamięta ktoś z Was nocne audycje w Trójce Piotra Kaczkowskiego, Pawła Kostrzewy, Piotra Kosińskiego, albo Tomka Beksińskiego? czy ktoś jeszcze tak magiczną muzę zapuszcza? ciekawa jestem bardzo,

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne