Bociany to piękne ptaki! - relacja z bocianowego spotkania

Jak wiecie z notki "PSYCHIKA.net chroni bociany" 29 marca we Wrocławiu miałem zaszczyt uczestniczyć w konferencji w sprawie naszych kochanych boćków.

Przeczytajcie relację.Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Państwowej Akademii Nauk, zostało zorganizowane ze względu na akcję, którą sponsoruje dostawca ekologicznej energii - firma Energa. Chodzi o promocję idei ochrony bocianów w coraz prężniej rozwijającej się polskiej blogosferze oraz najpopularniejszym obecnie międzynarodowym serwisie społecznościowym jakim jest Facebook.

Na spotkanie przyjechali też inni blogerzy - Agatiszka, Łukasz Więcek i Jacek Krywult.

Mam wrażenie, że nie tylko ja dzięki temu spotkaniu na dobre połknąłem bocianowego bakcyla :)

Wykład poprowadził profesor Zbigniew Jakubiec posiadający bogatą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat bocianów oraz Krzysztof Konieczny, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura".

To naprawdę niesamowite uczucie móc wysłuchać opowieści ludzi, którzy nie zajmują się ochroną środowiska jedynie zza biurka.

Pan Jakubiec i pan Konieczny nie raz musieli łapać bociany, co jest nie lada sztuką, by zamontować im specjalne nadajniki ( podobno nawet groźnego przestępcę łatwiej jest złapać w policyjna siatkę obezwładniającą niż boćka ). Dzięki takim nadajnikom można dokładnie badać życie boćków, poznawać ich zwyczaje, wędrówki itd.

Dowiedziałem się też jak ważne jest niepozostawianie na polach plastikowych sznurków od snopowiązełek (bociany zbierają je do gniazd i zaplątują się w nie) - oraz że co czwarty bocian jest Polakiem :D

Oprócz ciekawego wykładu, otrzymaliśmy od Pro Natury mnóstwo materiałów do czytania i oglądania. Przyjechałem do domu dosłownie obładowany książkami, ulotkami, widokówkami.

Spotkanie trwało nieco ponad cztery godziny, była oczywiście przerwa na poczęstunek.

Wróciłem do domu nie tylko z wiedzą nabytą w trakcie konferencji i lekturami do przeczytania, ale przede wszystkim z pozytywną energią.

Czuję, że nie tylko w trakcie tej kilkutygodniowej kampanii ale i po jej zakończeniu z uśmiechem i jeszcze większym zaangażowaniem będę opowiadać o mojej bocianowej przygodzie !

--

Również my możemy pomóc bocianom !

W jaki sposób ?

Sponsor akcji obiecał, że zafunduje kolejne platformy pod bocianie gniazda w zamian za to, że my - Internauci - będziemy tworzyć wirtualne bociany a tym samym aktywnie uczestniczyć w tej kampanii. Bociana można stworzyć na stronie dbajobociany.pl.

Każdy wirtualny bocian to krok do stworzenia platformy po to, aby boćki nie budowały niestabilnych gniazd, przez które często giną porażone prądem.


A oto kilka zdjęć (reszta wkrótce), które wykonałem pod wpływem połknięcia bocianowego bakcyla - podczas mojego wielkanocnego pobytu na malowniczej, przepięknej Wyspie Wolin.


Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wygląda platforma, którą wykonała firma energetyczna pod bocianie gniazdko.

Widać, że bociek jest zadowolony :)


Twórzmy wirtualne boćki, wtedy Energa będzie budować więcej jeszcze lepszych platform !!!

Zajrzyjcie koniecznie na dbajobociany.pl !!!Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

  1. Ten bocian zastanawia się jak uszczelnić gniazdo, żeby jajka a potem młode nie wypadły

    OdpowiedzUsuń
  2. @ Anonimowy, wkrótce zamieszczę zdjęcia tego samego gniazda, w którym będą siedziały sobie już dwa boćki :) Cierpliwości :)

    @ Holden, jeśli chodzi o mnie - to też lubię gołębie, a co :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne