Kogo wolisz: szefa czy szefową?


Scott Schieman i Taralyn McMullen z uniwersytetu w Toronto przekonują nas, że płeć naszego przełożonego może mieć wpływ na naszą psychikę.Naukowcy poddali analizie wyniki ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców Ameryki.

Skoncentrowali się na poszukiwaniu zależności pomiędzy psychologicznym (złym) stresem i fizycznymi symptomami (takimi jak bóle głowy czy przemęczenie) - a tym, czy dane osoby były podwładnymi pary przełożonych różnej płci (szefa i szefowej), przełożonego tej samej płci lub przełożonego odmiennej płci.

Co się okazało ?

Analiza wykazała, że ...

Kobiety, które miały nad sobą samą szefową odczuwały więcej (złego) stresu i więcej fizycznych dolegliwości niż kobiety, które pracowały pod kierownictwem szefa.

Podobnie było u kobiet, które pracowały pod okiem pary przełożonych różnej płci: również pracowało im się gorzej niż pod okiem szefa mężczyzny.

Jeśli chodzi o mężczyzn, ich poziom stresu utrzymywał się na podobnym poziomie bez względu na płeć przełożonego.

Jednak ci mężczyźni, którzy pracowali pod okiem pary przełożonych różnej płci (szefa i szefowej) odczuwali mniej stresu i mniej fizycznych dolegliwości, niż mężczyźni pracujący pod okiem szefa mężczyzny.


Oczywiście w każdym przypadku może być inaczej, wyniki te pokazują jedynie pewną statystyczną tendencję w grupie osób badanych.

Jestem ciekaw Waszych opinii kiedy lepiej Wam się pracuje :)

Źródło: ScienceDaily
Foto: Slawa Gu


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Bo statystyczna szefowa to zołza. :) Lepiej mi się pracowało z facetami,ale dlatego że byli profesjonalistami. Zwyczajnie mieli większą wiedzę i doświadczenie, więc trudno tu porównywać. Ale też miałam kilku szefów mężczyzn, który doprowadzali poziom stresu do maksimum. Z powodu nieodpowiedzialności i braku wiedzy.... wiec to raczej nie o płeć chodzi ale o to samo co komentarz wyżej.

  Nie ma znaczenia płeć, stresują idioci.

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  ech te badania... wzbudzają za każdym razem półuśmiech;

  współpracuję i z szefową i z szefem,
  świadoma kobieta, świadomy mężczyzna, skoncentrowani na celu, uważnie słuchający ludzi,
  generalnie wewnętrzna spójność rzutuje na zewnętrzną pracę i relacje z zespołem, z innymi, co w rezultacie daje skuteczny team wypełniony wszelakimi 'ludzkimi' smaczkami :)

  stereotypy rozsypują się w zetknięciu z praktyką świadomego życia

  ps.
  zauważyłam, że niektórym chłopakom łatwiej akceptować decyzje szefa niż szefowej; nie dociekam powodów, nie robię badań - to po prostu stwierdzenie tendencji;)

  pozdrawiam przedświątecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Pracowałam długie lata z mężczyznami, obecnie z kobietami. Uważam, ze mężczyźni są lepszymi szefami , są profesjonalni, konkretni, zdecydowani. Natomiast kobiety zajmują się sprawami nieistotnymi lubią ploty i donosicielstwo

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz szefa i czasem szefową w zastępstwie.

  Plus dla szefa za bystry przegląd sytuacji i konkretne decyzje (mógłby mniej się wydzierać ;)

  Plus dla szefowej za miłą atmosferę i estetykę pracy (mogła by skrócić wypowiadane zdania o połowę ;)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 5. też wolę mieć nad sobą szefa niż szefową ale nie chodzi mi tutaj profesjonalizm bo akurat uważam że to szefowe które dotychczas spotkałam były bardziej kompetentne lecz idzie mi o to że kobiety za bardzo się przejmują nieistotnymi szczegółami podczas gdy mężczyźni robią to co mają do zrobienia i idą do domu. Prosto, zwięźle i na temat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Oczywiście w każdym przypadku może być inaczej, wyniki te pokazują jedynie pewną statystyczną tendencję w grupie osób badanych."

  osobiście czułbym się bardziej komfortowo gdyby taki tekst pojawiał się po każdym artykułem mówiącym o jakimś badaniu - nie tylko takim który przedstawia kobiety w negatywnym świetle

  lekka tendencyjność jest ciągle tendencyjnością... o tyle tylko gorszą że jest mniej oczywista

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne