Dzieci są urodzonymi tancerzami!

Badacze z Finlandii odkryli, że małe dzieci reagują na rytm i tempo muzyczne. Jest to dla nich nawet bardziej zajmujące niż reagowanie na mowę.


Badania przeprowadzone na dzieciach w wieku od 5 miesięcy do 2 lat sugerują, że dzieci RODZĄ SIĘ Z PREDYSPOZYCJAMI do rytmicznego poruszania się w takt muzyki.

Autorani badań są dr Marcel Zentner z University of York's Department of Psychology i dr Tuomas Eerola z Finnish Centre of Excellence in Interdisciplinary Music Research na University of Jyvaskyla.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences Online Early Edition, przypomina o nich również portal ScienceDaily.

Dr Zentner, jeden z autorów badań, mówi:

"Wyniki naszych badań sugerują, że dzieci reagują raczej na BIT niż na inne muzyczne aspekty takie jak melodia.

Zauważyliśmy również, że dzieciaki im bardziej synchronizują swoje ruchy z muzyką, tym bardziej się uśmiechają."


Doktor zastanawia się również nad powodami, dla których człowiek miałby od urodzenia potrafić tańczyć w rytm muzyki. Być może ewolucja uznała, że predyspozycja ta pełni jakieś funkcje w naszym rozwoju.

Dzieci słuchały różnej muzyki w tym muzy klasycznej, bardziej rytmicznej i mowy. Ich ruchy zostały nagrane za pomocą kamery video oraz przy użyciu specjalistycznego urządzenia rejestrującego ruchy w 3D. Warto dodać, że reakcje na różne bodźce muzyczne były porównywane również pod okiem profesjonalnych tancerzy baletowych :)

Ciekawe, czy dzieciakom spodobałby się ten klip :)
Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. pewnie tak.
  coś w tym [prawdy jest, sądząc po mojej Oliwce. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe jest to, że wraz z wiekiem jakoś umiejętność ta zanika. patrząc na niektórych ciężko uwierzyć, że umiejętność tańca może by wrodzona ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Umiejętność zanika bo jest mało lub bardzo rzadko wykorzystywana. Dokładnie tak samo jest z mięśniami: jak ktoś przestanie regularnie ćwiczyć to mięśnie zanikają bo nie dostają obciążenia. Skoro nie dostają obciążenia oznacza to, że nie spełniają istotnej roli i zanikają.

  Ludzkie nogi są znacznie bardziej umięśnione niż ręce ponieważ ich zadaniem jest przemieszczanie całego ciała.Jednak wystarczy wsadzić nogę na miesiąc w gips i połowa mięśni znika.

  Taniec jest piękny i rozwija całe ciało. Poza tym czytałem kiedyś badania potwierdzające to, że jak facet czy kobieta dobrze tańczy to równie dobrze się spisuje się w łóżku :D

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt, wiem po mojej siostrzenicy, jak dzieci z łatwością przyswaja sobie trudne taneczne kroki. Może nie wykonują tego z gracją dorosłej osoby, jednak uczą się bardzo szybko i widać że czują rytm.

  OdpowiedzUsuń
 5. o matko... na dzwiek "Ich bin Schnappi das kleine Krokodil" moj siostrzeniec bryka jak opetany :) wydaje mi sie ze faktycznie kazde dziecko jest do tego predestynowane :D

  OdpowiedzUsuń
 6. "Ich bin Schnappi das kleine Krokodil"

  Moj by sie chyba rozplakal a ja razem z nim :)))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja chrześnica (półtora roczku) strasznie lubi tańczyć jak słyszy muzykę. Jak na dziecko porusza się bardzo rytmicznie :) Jej ulubiony przebój to piosenka z początku serialu "Barwy Szczęścia" :)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdopodobnie umiejętność ta związana jest z uczeniem się wokalnym (głównie mowy) - szlaki nerwowe słuchowe są ściślej związane z ruchowymi. Zwierzęta uczące się wokalnie (np. papugi) synchronizują swoje zachowanie do muzyki. Wrażliwość rytmiczno-taneczna jest więc skutkiem ubocznym wyspecjalizowania w powtarzaniu (uczeniu się) dźwięków.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam 15 lat, mama mi powtarzała że od małego uwielbiałam tańczyc, do teraz uwielbiam, mam to coś, każdy mi to mów, każdy mi też powtarzał, a moze raczej mojej mamie "dlaczego nie wyslalaś jej jak była malutka do szkoly tanecznej?" Niestety nie bylo to wtedy tak super czasy a i ja nie mieszkam w jakims miescie gdzie szkola taka sie znajduje dopiero od 5 lat chodze na warsztaty taneczne. I ciesze sie z tego :>

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne