Dominacja czy prestiż - co u facetów wolą kobiety?


Na portalu ScienceDaily znalazłem wyniki badań, które zdają się odpowiadać na tytułowe pytanie.

Badania (trzykrotne) z udziałem studentek amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili Jeffrey K. Snyder, Lee A. Kirkpatrick i H. Clark Barrett. Przekonajcie się, do czego doszli.Uczestniczki badań miały oceniać przedstawianych im potencjalnych partnerów.

Portal ScienceDaily nie podaje dokładnego opisu przebiegu badań, mówiąc jedynie, że zostały one zaprojektowane w taki sposób, by można było ocenić odbiór przez kobiety mężczyzn dominujących i tych z prestiżem.

Kobiety biorące udział w badaniach, podczas oceny potencjalnych partnerów, okazały się być szczególnie wrażliwe na kontekst społeczny w jakim mężczyźni okazywali swoje dominujące zachowania.

Na przykład cechy i zachowania faceta postrzegane przez kobiety jako atrakcyjne w zawodach atletycznych, przestawały być atrakcyjne, kiedy facet ujawniał je w codziennych sytuacjach interpersonalnych.

Warto dodać również, że kiedy panie zastanawiały się nad partnerem na długie lata, ich zainteresowania dominującymi panami malały, a rosły zainteresowania panami z pewnym prestiżem.

Autorzy badań tłumaczą to w taki sposób, że, w trakcie poszukiwań partnerów na dłużej, kobiety unikają dominujących mężczyzn, ponieważ boją się, że będą oni również dominujący w domu.


Podsumowując kobiety postrzegały mężczyzn z prestiżem, cenionych za swoje umiejętności, talenty i osiągnięcia, jako bardziej atrakcyjnych na partnerów - niż mężczyzn stosujących dominujące zachowania, by zmusić do czegoś rywali.
Dominacja panów była odbierana pozytywnie tylko w sytuacjach zawodów sportowych.

Jeśli chodzi o moje zdanie, to uważam, że przy ocenie atrakcyjności partnera wiele zależy od cech indywidualnych kobiety ale i od kultury, w jakiej żyje (szerszej lub węższej - tej, z jaką się bardziej utożsamia). Niemniej jednak, zaprezentowane tutaj wyniki badań najtrafniej mogą przedstawiać upodobania studentek / kobiet z wyższym wykształceniem żyjących w zachodniej kulturze.

A Wy, drogie Czytelniczki bloga PSYCHIKA.net, jakich mężczyzn preferujecie ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net


Na podstawie tekstu z ScienceDaily.

Komentarze

 1. mysle ze przy takich badaniach trzeba zawsze podkreslac ze 'amerykanska "kultura" nijak sie ma do naszej' :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Larofan - zgadzam się w stu procentach. A mnie dodatkowo w stan niedowierzania wprowadza dość mglisty opis procedury badania a właściwie nawet jego zatajenie przed szerszą publicznością ;)

  enigma

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ani dominujących ani z prestiżem - wolę mężczyzn mądrych.

  OdpowiedzUsuń
 4. witaj,

  pytanie 'co u facetów' ogranicza liczbę męskiej populacji, o której mówimy; co z tymi mężczyznami, którzy są facetami i mają jeszcze to Coś, co mnie zniewala, męskość połączoną z miękkością i wrażliwością?

  ale skoro mówimy o facetach i skupiamy się na dwóch cechach, dominacji albo prestiżu, to w aspekcie w jakim przeprowadzone zostały badania trudno byłoby mi podjąć decyzję,
  mam poczucie jakbym w markecie dokonywała wyboru steku na obiad: z cielęciny, z indyka, a może jednak z wieprzowiny?
  heh...
  zbyt ogólne i powierzchowne kryteria wyboru, kto z nas w ten sposób wybiera partnera do wspólnego dzielenia codzienności?

  dodam, że naturalna dominacja mężczyzny w pewnych sytuacjach jest męska i bardzo zmysłowa, tak, jak lubi kobieta,
  na co dzień cenię dynamikę równowagi,
  gdzie najcenniejsza jest komunikacja, otwartość, odwaga, elastyczność, wrażliwość, spontaniczność i mądrość.

  Ps.
  a tak na serio to te badania rozbawiły mnie, bardzo :)))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to jakich: z ładnymi pośladkami:)
  A tak serio, to najważniejsze, by mężczyzna być przekonany o własnej wartości i umiał się realizować w życiu, wtedy nie będzie potrzebował nadmiernej dominacji, żeby poczuć się męskim.
  Najważniejsze w związku jest partnerstwo.

  OdpowiedzUsuń
 6. To te, co są statystycznie po dwóch rozwodach przed trzydziestką? ;))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytelniczka nie jestem, ale ja sie nie wypowiem jakich wole facetow, bo wole Kobiety!

  OdpowiedzUsuń
 8. aha mało informacji o badaniu... to nie dobrze - każdy wie że jak ktoś chce to może osiągnąć takie wyniki jak chce... no ale sądze że wyniki tych badań są wiarygodne...

  kobiety nie szukają dominujących facetów na długie związki... co oczywiście nie oznacza że dominujący faceci mają mniejsze 'rwanie' :-D i mniej dobrego seksu, czy to z wolnymi kobietami czy z takimi, które są w jakiś związkach (np. z mniej dominującymi facetami) :-D

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne