Ciekawe iluzje optyczne [filmik]

Chciałbym zaprosić Was dziś do obejrzenia prezentacji pana Beau Lotto.

Nie, to nie występ pana z telewizji prowadzącego popularną grę losową, lecz bardzo ciekawy wykład, czy może trafniej byłoby, gdybym powiedział - mini-show osoby zajmującej się badaniem percepcji na co dzień, ukazujący, jak działa nasz zmysł wzroku i czy to, co widzimy na pewno jest prawdziwe ...


Aby obejrzeć prezentację z polskimi napisami, kliknijcie na "view subtitles" - najlepiej jeszcze przed naciśnięciem play - i wybierzcie "polish".

Filmik warto też w niektórych momentach cofnąć lub zatrzymać, by przyjrzeć się dokładniej prezentowanym obrazom. Przyjemności podczas oglądania życzę, jak to mówi się w Poznaniu:)Jak widzicie, świat wcale nie jest taki, jaki wydaje się być.
Tutaj wspaniale widać to na przykładzie zmysłu wzroku, lecz pamiętajmy, że posiadamy jeszcze inne zmysły budujące swoje struktury do odbierania przez nas świata.

Jeśli znacie stronki z innymi iluzjami optycznymi, zapraszam do zostawiania linków w komentarzach.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

  1. chce sie krzyknac "kontekst jest wszystkim!" i to nie tylko w kwesii kolorow :) czasami chcialoby sie to ludziom uzmyslowic.. i ten gosciu to robi! pierwsze pytanie filologa w odpowiedzi na pytanie "co znaczy .... (tu wstaw slowo w jezyku obcym)?" brzmi "a w jakim kontekscie?" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawy filmik miałam kiedyś na zajęciach z psychologii zadanie o podobnej tematyce:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ok, mam problem: kiedy patrzylam sie na kropke miedzy zielonym i czerwony, kwadratem, a potem po 30 s spojrzalam sie na kropke miedzy dwoma identycznymi obrazkami ponizej, wowczas odcienie z kwadratow powyzej odwrocily sie jakby w zwierciadle: czyli pustynia po prawej byla bardziej zielona, a pustynia po lewej bardziej czerwona.... czy moj mozg dobrze dziala? pytam, bo wg tego kolesia pustynia po prawej stronie powinna byc czerwona, a po lewej stronie- zielona.... :/

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne