Wpływ ciąży na procesy poznawcze

Autorką tekstu jest psycholog Grażyna Podgórska.

Chyba każdy z nas zauważył, że kobiety w ciąży czasem postępują mało racjonalnie.

Zapominają o spotkaniach, są rozkojarzone i nawet błaha sytuacja doprowadza je do łez. Szczególny stan ciąży wpływa nie tylko na sferę emocjonalną, ale również odbija się na procesach poznawczych.


Raphael-Leff zwraca uwagę na zaburzenia koncentracji uwagi oraz pamięci pojawiające się w pierwszym okresie ciąży. U kobiet ciężarnych pojawiają się błędy poznawcze takie jak: przejęzyczenia, częste zapominanie, trudności z koncentracją, pomyłki przy wykonywaniu czynności dobrze znanych.

Zmiany w procesach poznawczych są wyjaśniane wpływami dwojakiego rodzaju: hormonalnymi oraz psychologicznymi.
Zmiany poziomu progesteronu oraz estrogenu do których dochodzi w pierwszym okresie ciąży mogą wpływać na zaburzenia pamięci i koncentracji. Wiąże się to z oddziaływaniem estrogenu na hipokampa, który odpowiada za pamięć i uczenie się.
Na zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi może również wpłynąć przeciążenie informacyjne kobiety, która musi często pogodzić ciążę z pracą zawodową, przygotowaniami do narodzin dziecka i przyjęcia nowej roli- roli matki .

Gross i Pattison w swoich badaniach starały się opisać zmiany w procesach poznawczych w różnych okresach ciąży oraz ich związku ze stylem życia, nastrojem, stanem zdrowia, sytuacją materialną i społeczną kobiet. Wyniki tych badań jednak nie stwierdziły istotnych różnic w zakłóceniach procesów poznawczych u kobiet w ciąży od grupy innych kobiet poddanych badaniu.

Najwięcej zakłóceń pojawiło się jednak w 4 miesiącu ciąży, a wraz ze zbliżaniem się do porodu liczba tych zakłóceń malała. Kobiety u których przed ciążą występował zespół napięcia przedmiesiączkowego doświadczały większych zaburzeń koncentracji i pamięci, co wskazuje na udział zmian hormonalnych w zaburzeniach procesów poznawczych.

Grażyna Podgórska


Źródło: „Psychologiczne aspekty prokreacji” E.Bielawska-Batorowicz.

Komentarze

 1. Krótko i na temat.
  Oj biedne my, biedne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba największe są "zaburzenia emocjonalne" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak mam od ukończenia 17roku życia mniej więcej. Znaczy objawy wczesnociążowe. Mój organizm produkuje trochę za dużo estrogenów.

  "Zapominają o spotkaniach, są rozkojarzone i nawet błaha sytuacja doprowadza je do łez.Przejęzyczenia, częste zapominanie, trudności z koncentracją, pomyłki przy wykonywaniu czynności dobrze znanych"


  Masakra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej biedni to są panowie, przy takich paniach ;)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimus -

  "Wpływ ciąży na procesy poznawcze i emocjonalne panów".

  Kto wie coś o tym - z autopsji ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma lekko, od dawna znany jest wpływ fluktuacji procesów poznawczych pań na procesy poznawcze panów ;))

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam taki problem, że mi to zostało po ciąży. Kiedyś mój mózg pracował sprawnie, a teraz np. widze kogoś w sklepie i wiem, że ta osoba jest mi skądś znana, ale nie moge skojarzyć kto to. W ogóle dużo gorzej się uczę i słabo kumam.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne