O regulacji naszego nastroju...

Jakie macie sposoby na poprawienie sobie nastroju ???

Zanim napiszecie o tym w komentarzach, przeczytajcie tekst autorstwa psycholog Grażyny Podgórskiej o regulacji nastroju. Marcin.


Człowiek dysponuje wieloma sposobami poprawy własnego samopoczucia.
Jedni dla poprawy humoru oglądają komedię, inni spotkają się z przyjaciółmi a jeszcze inni jako lekarstwo na smutek zjadają coś słodkiego.


Niektóre sposoby są skuteczne, niektóre nie. Przedmiotem wielu badań było sprawdzenie mechanizmów regulacji nastroju.

Według Thayera nastrój związany jest z ogólnym pobudzeniem organizmu. Pobudzenie to składa się z dwóch subiektywnie odczuwanych zjawisk: energetycznego i związanego z napięciem. Samoregulacja nastroju polegać będzie na zachowaniach mających na celu doprowadzenie stanów energii i napięcia do poziomu optimum. Będą to w takim wypadku zachowania nakierowane na zwiększenie energii, obniżenie napięcia lub wywołanie obu tych celów jednocześnie.

Thayer i współpracownicy odkryli znaczące różnice międzypłciowe w preferowanych przez ludzi sposobach poprawy nastroju. Kobiety częściej niż mężczyźni szukają możliwości gratyfikacji własnych potrzeb, poprzez kupienie sobie jakiegoś drobiazgu, oraz polegają na kontaktach społecznych, szukają wsparcia społecznego. Mężczyźni zwykle aktywnie redukują napięcie, angażują się w ulubione zajęcia, sport lub też szukają szybkiego sposobu redukcji napięcia sięgając po używki.

Kiedy nasz nastrój zmieniają czynniki zewnętrzne mówimy o społecznych sposobach zmiany nastroju. Społeczne sposoby zmiany nastroju można podzielić na wpływy celowe i niecelowe.

Mówiąc o wpływach celowych mówimy o kształtowaniu czyjegoś nastroju. Jest to zjawisko bardzo powszechne, łatwo zauważyć to w sklepie np.: miła ekspedientka, produkty wręczane gratis. Wpływ na nastrój mają też pochwały czy komplementy od innych osób. Mechanizm jaki się tu pojawia to wpływanie na samoocenę. Potwierdzono to w szeregu eksperymentów z wykorzystaniem Techniki Veltena, czyli listy standaryzowanych twierdzeń podwyższających lub obniżających samoocenę.

Wpływy niecelowe to nasza aktywność społeczna, relacje z innymi ludźmi. Zdarzenia występujące w ciągu dnia odbijają się na naszym samopoczuciu pozytywnie lub negatywnie. Kłótnia z kimś bliskim lub doznanie porażki zmieniają nastrój na negatywny. Natomiast wyjście do kina, czy spędzenie czasu w dobrym towarzystwie wpływają na poprawę samopoczucia i zmianę nastroju na pozytywny.

Niektórzy ludzie swoją obecnością bardzo silnie wpływają na nasze samopoczucie, ponieważ między przebywającymi razem osobami dochodzi do zjawiska zwanego "zarażeniem nastrojem". Podstawowym mechanizmem odpowiedzialnym za to jest mechanizm naśladowania, który z kolei uruchamia mechanizm sprzężenia zwrotnego. Ludzie automatycznie naśladują mimikę twarzy, gesty, ton głosu, postawę innych ludzi, w wyniku czego aktywują u siebie ich emocje. Proces ten przebiega poza świadomością człowieka oraz jest niezależny od postawy wobec osoby od której przejmuje się nastrój.
Na nasz nastrój wpływa również to jak długo śpimy, co jemy, czy uprawiamy sport. Długość snu jest jednym z ważniejszych czynników zmieniających nastrój. Regulacja nastroju może też mieć charakter automatyczny lub zależny od woli. Automatyczna regulacja nastroju to nic innego jak fantazjowanie, unikanie i tłumienie przykrych uczuć. Natomiast zależna od woli regulacja nastroju to przede wszystkim strategie poprawy nastroju. Larsen wymienia ponad dwadzieścia różnych technik między innymi: kontakty towarzyskie, sport, słuchanie muzyki. Warto pamiętać, że niektóre techniki (np.: sięganie po alkohol lub słodycze) mimo, że początkowo działają szybko i nie wymagają wysiłku, na dłuższą metę powodują skutek odwrotny.

Grażyna Podgórska"Jestem psychologiem, interesuję sie psychologią zdrowia, zdrowym stylem życia i jestem szczęśliwą mamą:)"

Grażyna PodgórskaŹródło:
D. Doliński. Mechanizmy wzbudzania emocji. W: Psychologia tom 2. red. J. Strelau GWP
M. Wróbel. Sposoby zmiany nastroju. W: Psychologia Jakości Życia tom 4, 2005

Komentarze

 1. na regulacje mojego nastroju wpływa głównie kupywanie drobiazgów, choć nie tylko ;)
  dobre relacje międzyludzkie są bardzo ważne, bez nich nawet cała czekolada nie poprawi humoru
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużą rolę w poprawie mojego nastroju odgrywają kontakty z bliskimi, z przyjaciółmi... spotkanie się z Nimi, rozmowa :) Ale chyba najbardziej co poprawia mi nastrój to zabawa z moim synem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre stosunki z ludzmi, po raz pierwszy, drugi i trzeci! ;)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Anonimowy -

  Zgaduję, że jesteś kobietą ;) Prawda to, czy fałsz?


  @ Agnieszka15011986 -

  Taak... Uśmiechnięte i radosne dzieci potrafią zarazić dobrym nastrojem :D Pozdrawiam!


  @ Anonimus -

  Zgadzam się z Tobą. Dobre stosunki z ludźmi sprzyjają dobremu nastrojowi.

  Jeśli chodzi o mnie to oprócz tego skutecznie poprawia mi nastrój - dobre jedzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Integralny

  Jestem przede wszystkim czlowiekiem

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 6. No dobra, nie bede ukrywal, moglbym powiedziec, ze ladne samochody i szybkie panienki, ale to bedzie tylko przyjemnosc, a mi chodzi o gratyfikacje ;)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 7. poprawiam sobie nastrój robieniem zdjęć, byciem z Synem...a potem... to chętnie bym się napił...ale nie mam za co...

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Holden Caulfield -

  Sztuka - to fajna sprawa:) Robisz ciekawe zdjęcia, widziałem na Twoim blogu.

  Czy Twój syn również uczy się fotografii?

  Co do poprawiania sobie nastroju alkoholem, to, jak pisała autorka tekstu, ta strategia na dłuższą metę nie działa i przynosi skutek dokładnie odwrotny - pogarsza samopoczucie.

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na mnie świetnie działa muzyka, w szczególności, jak mam w zanadrzu coś naprawdę pozytywnego. Co jeszcze? Znajomi! Jeśli oni sa pozytywnie nakręceni, to trudno, żebym przy nich się źle czuł ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. @Integralny/Anonimus

  Przepraszam myślałem, że to komentarz do mnie :P

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 11. Pani Grazyno lubie pani artykuly .Moj dobry nasroj mam zawsz kiedy moje dzieci i maz sie ciesza ,nie ma lepszego sposobu ,na pewno kazda matka sie ze mna zgodzi .
  Uwielbiam szczescie drugich ludzi wtedy sama jestem bardzo szczesliwa ,ale by miec dobry nastroj. Mam kochajacego psa ,na kyorego nie mozna sie gniewac bo potrafi tak rozbroic karzdego , ktory jest zly .To taka ras (Bordel Koli )bardzo madry i 100% inteligecji ,lubie taz muzyke ,czy sobie pospiewac lub potanczyc .
  Osoby ktore nie wiedza jak polepszyc sobie nastroj polecam milutkiego ,cieplego i zawsz wiernego kotka.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy artykuł! Myślę, że byłoby też interesującym przeczytać więcej o "patologicznej" regulacji nastroju - fantazjowaniu, nałogach, nawet działaniach autodestrukcyjnych. Chyba, że taki artykuł już jest, a moje lenistwo do grzebania w archiwach nie pozwala mi go odkryć ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nic nie wprowadza mnie w tak dobry nastrój, jak wyjście do kina z przyjaciółkami.
  Przed wyjściem zawsze zastanawiamy się na pytaniem: do kina, czy na film? Odpowiedź jest tylko jedna - do kina, bo nawet średniej jakości film potrafimy obrócić w świetną zabawę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój sposób to oglądanie "Whose line is it anyway?". Relaksuje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciszę się ze TU trafiłam . Świetne teksty! Będę tu zaglądać .
  A jeśli chodzi o poprawienie nastroju to uważam,że przytulenie się do bliskiej osoby, robi cuda, no i oczywiście spotkanie z prawdziwymi przyjaciółmi.
  Najgorszą rzeczą jest sięganie po słodycze i alkohol. I to i to uzależnia.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne