Pieniądze szczęścia nie dają... - tak jak dobra psychoterapia


Brytyjscy naukowcy z University of Warwick i University of Manchester wykazali, że poczucie szczęścia będące wynikiem dobrej psychoterapii kosztuje 32 razy mniej niż szczęście uzyskane - dzięki zdobyciu dużych pieniędzy.


Aby to odkryć, Chrs Boyce wraz z Alexem Wood'em, porównali zmianę poczucia szczęścia u tysięcy brytyjczyków - biorąc pod uwagę 4 miesięczną psychoterapię oraz nagły przypływ dużej gotówki (wygrana na loterii lub niespodziewana spora podwyżka w pracy).

Okazało się, że aby być tak samo szczęśliwymi ludźmi jak te osoby, które skorzystały z psychoterapii wartej 800 funtów - czyli około 3650 zł, inne osoby musiały zdobyć kwotę 25 tysięcy funtów - czyli prawie 115 tysięcy złotych !

Nieźle, prawda?

Jaki z tego wniosek?

Jeśli pieniądze dają szczęście nie dzieje się to tak szybko, jak podczas korzystania z dobrej psychoterapii.


Naukowcy, którzy dokonali tego odkrycia uważają, że odpowiada ono na pytanie, dlaczego w ciągu ostatnich 50 lat - pomimo zwiększenia dobrobytu społeczeństw krajów rozwiniętych, nie zwiększyło się poczucie szczęścia jednostek.

Naukowcy sugerują zatem, że aby zwiększyć poczucie szczęścia obywateli, rządy krajów rozwiniętych powinny położyć większy nacisk na ofertę oraz dostępność usług psychoterapeutycznych.

A jakie jest Wasze zdanie?Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net


Na podstawie artykułu z ScienceDaily dostępnego w oryginale tutaj.

Komentarze

 1. Nieźle :P
  Jak się przekona innych, to zmniejszy się procent hazardzistów :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ileż można chodzić na psychoterapię, wygrana też by się przydała ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pieniądze zdecydowanie nie dają szczęścia, za to potrafią uchronić od niejednego nieszczęscia :)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zgadzam się z przedmówcą. Artykuł jest ciekawy. Moim zdaniem najlepiej jest mieć kasę i korzystać z dobrej psychoterapii:)

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak z poziomem szczęścia psychoterapeutów? Wzrasta wraz z ilością pacjentów?;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słuchanie cudzych trosk za całkiem niezłą stawkę. Czyli znosi się. Wychodzi im na zero ;))

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 7. W poczuciu szczęścia wydaje mi się, że muszą być scharmonizowane ze sobą różne elementy tak jak miłość, pieniądze, zdrowie, psychika, itp. Sama wizyta u psychologa nie wystarczy, bo mielibyśmy już ogromną masę ludzi szczęśliwych.

  OdpowiedzUsuń
 8. dobra psychoterapia podnosci poczucie satysfakcji z zycia :) jestem na to dowodem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele razy próbowałam korzystac z psychoterapii i efekt prawie zawsze był dokładnie odwrotny- czułam sie jeszce gorzej!Malo tego spotkałam sie ze stwierdzeniem, ze psychoterapia musi boleć..Ja dzikeuje za taka przyjemnosc- ma wystarczjaco powodów do smutku i wystarczjaco kłopotow ze sobą bym musial do tego sądzic sie z jakimis popieprzonymi psychoterapeutami, którzy mają sie za nie wiadomo kogo a tak naprawde to tylko bezczelnie manipulują ludxmi wciskając im swoje idiotyczne wytwory- zwłaszcza psychoanalitycy! Nie wiem jak to niby ma mi pomóc w codziennym życiu i co w nim zmienic!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne