Między smutkiem a radością - czyli uroki ciąży

Kochani, dziś na PSYCHIKA.net chciałbym zaprezentować Wam debiutancki tekst psycholog Grażyny Podgórskiej o psychologicznych aspektach ciąży. Miłej lektury :) Marcin.

Ciąża to okres burzliwych zmian w życiu kobiety.
To jak przeżywa ten czas zależy od kultury w której żyje, od nastawienia partnera, od wzorców wyniesionych z rodziny.

Badania wskazują, że te zdawałoby się radosne dziewięć miesięcy cechuje występowanie oznak depresji, niepokoju i lęku.


Reakcje te nasilone są zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży oraz bezpośrednio przed porodem. W pierwszym okresie ciąży pojawiają się także: zwiększona wrażliwość, pobudliwość, chwiejność nastroju. Co powoduje taki stan rzeczy? Na kobietę oddziałują czynniki biologiczne (hormony), psychologiczne (emocje) i społeczne (środowisko).

Zmiany neurohormonalne przyczyniają się do akceptacji ciąży w początkowym okresie lub w sytuacji zmian patologicznych do postawy negatywnej. Natomiast czynniki psychologiczne wpływają na częstotliwość objawów biologicznych i subiektywne samopoczucie w okresie ciąży. Czynniki psychologiczne są z kolei często determinowane różnorodnymi wpływami społecznymi, z których najważniejszym jest stopień bliskości emocjonalnej z partnerem i jego ustosunkowanie do ciąży.


WPŁYW NAPIĘCIA EMOCJONALNEGO MATKI NA PŁÓD

W drugim i trzecim trymestrze ciąży poziom estrogenów przewyższa poziom progesteronu co może wpływać na podwyższenie poziomu lęku i niepokoju. Klimek w „Położnictwie” wskazuje, że napięcie emocjonalne i lęk przed porodem wzmagają napięcie wegetatywne oraz mięśniowe, co z kolei zwiększa odczuwalność skurczów i bólu, oraz utrudnia poród. Napięcie u matki przekłada się na napięcie u płodu, zwiększa liczbę ruchów płodu przez co, jeśli ten stan jest przewlekły to płód traci na masie.

Napięcie i wahania emocjonalne u kobiet w ciąży są determinowane także osobowościowo. Według badań osobowość schizoidalna i lękowo-depresyjna wpływa na podwyższenie odczuwania bólu przy porodzie w porównaniu z osobowością normalną czy histeryczną. Udowodniono także, że ciąże kobiet z negatywną postawą częściej kończą się śmiercią płodu lub noworodka, u tych kobiet częściej pojawiają się także krwawienia porodowe i infekcje. Silne stresy jakich kobieta doświadcza w trakcie ciąży odbijają się negatywnie na jej przebiegu, sprzyjają powikłaniom i dolegliwościom odczuwanym przez kobiety.


PSYCHOLOGICZNY PRZEBIEG CIĄŻY

Według J. Raphael-Leff ciążę można podzielić na trzy etapy biorąc pod uwagę zmiany fizyczne i psychiczne.

Pierwszy etap ciąży charakteryzuje się szeregiem zmian, które kobieta zauważa w swoim organizmie. Są to: powiększenie piersi, zmiana smaku i zapachu, wzmożona chęć na pewne pokarmy i nietolerancja innych, zmiany w wyglądzie skóry i włosów. Inne zmiany tego etapu dotyczą sfery psychicznej: zwiększona wrażliwość emocjonalna, gwałtowne zmiany nastroju, drażliwość, kłopoty z koncentracją uwagi i z pamięcią, męczliwość i senność. Kolejny rodzaj zmian dotyczy funkcjonowania kobiety w społeczeństwie. Z chwilą informowania otoczenia o ciąży zmienia się wizerunek kobiety, przyjmuje ona inne role społeczne, przyzwyczaja się do pełnienia roli matki.

Drugi etap ciąży kładzie nacisk na kształtowanie się relacji z dzieckiem. Kobieta zaczyna odczuwać ruchy płodu, powoli uznaje dziecko za odrębną istotę, tworzy obraz dziecka. Na tym etapie zmianie ulega także relacja między partnerami. Kobieta potrzebuje teraz więcej wsparcia i zrozumienia, oczekuje zaangażowania w proces przygotowania się do narodzin dziecka. W tym okresie życie intymne pary ulega poprawie, wzrastają potrzeby seksualne, natomiast odczuwanie ruchów płodu często modyfikuje doznania.

Trzeci etap ciąży to przygotowanie się kobiety do porodu. Jest to okres wzmożonego zapotrzebowania na informacje od personelu medycznego, ponieważ nasilają się lęki i niepokój związany z porodem, komplikacjami, bólem.


CIĄŻOWE DOLEGLIWOŚCI

Według koncepcji psychodynamicznej dolegliwości takie jak wymioty i nudności powinny być częstsze u kobiet, których ciąże były nieplanowane i są nieakceptowane, jednak badania empiryczne dostarczają sprzecznych danych. Z kolei psychologia ewolucyjna dostarcza ciekawych wyjaśnień dotyczących tego zjawiska tłumacząc, że wymioty w pierwszych 14 tygodniach ciąży to mechanizm adaptacyjny chroniący matkę i dziecko przed substancjami toksycznymi. Na poparcie tego twierdzenia przemawia fakt, że pokarmy, które zwykle wywołują nudności i wymioty u ciężarnych, takie jak: kawa, mięso, niektóre warzywa czy grzyby zawierają najwięcej substancji toksycznych. Natomiast pierwsze 14 tygodni życia płodu to okres intensywnego kształtowania się narządów. Dodatkowo u kobiet u których nie występują nudności i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży częściej dochodzi do poronienia.

Każdy poradnik dla przyszłej mamy mówi o tym, by w ciąży się relaksować i dbać o dobry nastrój. Stres to nieodłączny element naszego życia, a kiedy pod sercem nosi się małego człowieka pojawia się mnóstwo spraw, które go potęgują. Jak widać nastrój mamy udziela się dziecku, warto o tym pamiętać. Dla dobra obojga!

Grażyna Podgórska"Jestem psychologiem, interesuję sie psychologią zdrowia, zdrowym stylem życia i jestem szczęśliwą mamą :)"

Grażyna PodgórskaŹródło: „Położnictwo” R. Klimek oraz „Psychologiczne aspekty prokreacji” E.Bielawska-Batorowicz.

Komentarze

 1. Polecam artykuły dotyczące ciąży na http://www.nasza-ciaza.pl. Tam w dziale artykuły można znaleźć wiele informacji. No i skonsultować się z lekarzem przy okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. po 1 typowo kobiecy artykuł
  po 2 większość kobiet wie jakie są obiawy we wszystkich 3 trymestrach. Nic odkrywczego jak dla mnie.
  po 3 a co z planowaniem, bądź nie planowaniem ciąży? Kiedy czas jest na to najlepszy - nie fizycznie tylko mentalnie? Co jeśli koieta jest sama? A co jeśli dochodzi do patologii ciąży? co z wyborami jakie kobieta musi podjąć?
  i tu są smuti i radości, czasem największe w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja z ciekawością przeczytałam. Mam nadzieję, że na psychice pojawi się więcej artykułów o tej tematyce. Beti.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam dla Was dobrą wiadomość:)

  W najbliższym czasie na blogu PSYCHIKA.net ukaże się kolejny tekst o ciąży - również autorstwa Grażyny Podgórskiej:)

  Pozdrówki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. @casicta

  "po 1 typowo kobiecy artykul"

  Tak niestety to prawda, ja tez sie z tym zgadzam ;(

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Casicta, @ Anonimus -

  A mnie wbrew pozorom bardzo zainteresował ten artykuł - choć jestem facetem:) Dobrze jest wiedzieć, co się dzieje z kobietą w trakcie ciąży:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Drogi Integralny masz racje dobrze jest wiedzieć, ale i tak najwięszą wiedzę zdobędziesz w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 8. chirurg też miałby zdobywać swoją wiedze dopiero w praktyce??

  OdpowiedzUsuń
 9. @Integralny

  Mnie też :), ale pomyślałem sobie że mówienie o tendencyjności w tym przypadku raczej nie ma sensu :) Zart mi nie wyszedl :(

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne