Dr. Jill Bolte Taylor - kobieta, która zrozumiała sens istnienia

Dr. Jill Bolte Taylor - jest naukowcem badającym ośrodkowy układ nerwowy, kobietą, pragnącą dogłębnie zbadać zmiany w mózgu osób chorych psychicznie (jej brat choruje na schizofrenię), a której zdarzyła się rzecz niecodzienna - sama doznała rozległego udaru mózgu.

Na poniższym filmie dr. Jill Bolte Taylor opowiada o tym co czuła, kiedy kolejne funkcje jej mózgu stopniowo zanikały, a ona powoli traciła świadomość...


Opowiada o tym - jak osobiste doświadczenie udaru zmieniło jej podejście do życia, jak zmieniło jej spojrzenie na świat! Gorąco Wam polecam!


Aby obejrzeć film z polskimi napisami, najlepiej ustawcie je sobie PRZED włączeniem "play" klikając na "viev subtitles" i ustawiając "polish".Ja jestem pod wrażeniem, chyba długo będę jeszcze o tym myślał... A Wy?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. @ Jacenty, taak, to niezwykła opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kobieta jest naukowcem z prawdziwego zdarzenia. To, w jaki sposób przekazała treść wykładu jest niesamowite. Mam nadzieję, że " naukowcy " publikujący i tworzący dla siebie, wezmą przykład z tej kobiety i będą przekazywać treści w przystępny, nawet dla niezbyt wykształconego człowieka, sposób.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Hanna Sąsiada -

  Też nie mam wątpliwości - ta kobieta zaczęła zajmować się neuroanatomią z czystej pasji.

  @ PJ -

  Nie ma sprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No, z prawą półkulą trzeba uważać :)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm niesamowite :!
  Z jednej strony można określić, że lewa półkula nas w pewnym sensie ogranicza .
  Z drugiej strony jest niezbędna w funkcjonowaniu w sytuacji "tu i teraz"
  Jest łacznikiem pomiędzy nieograniczonym a ograniczonym, pomiędzy nieskończonym a skończonym...
  Waw niesamowite :) jakieś takie "boskie" jak my cali ...
  Musze obejrzeć to jeszcze raz ...
  marzmar

  OdpowiedzUsuń
 6. Od artysty bardzo blisko do mistyka i tak zawanych doswiadczen szczytowych, podobnie jak u tej Pani :)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta "prawa" cisza jest przepiękna. Niewielu ludzi potrafi postrzegać prawą połową tzw. mózgu, jako gatunek jesteśmy niewolnikami lewej. Zjednoczenie prawej (cisza) to śmierć lewej (język) - dlatego ludzie boją się śmierci a ci co wrócili "z drugiej strony" inaczej opisują świat (z resztą rzadko kto chce wracać). Osobiście przeżyłem CHAD tak samo przedstawiłbym to co ta kobieta opisywała jako scena z wtapianiem się w ścianę pod prysznicem. W takim obrazie trudno przekazać co to jest zewnątrz/wewnątrz jak rozpływają się granice. Te "pola energii" nazwałbym "emocjami". Pierwotnie potrafimy odczuwać praktycznie wszystko, nawet na bardzo duże odległości (telewizja też to robi). To właśnie utrata tego elementu powoduje cierpienie na świecie - jeżeli kogoś uderzę poczuję jego ból. Człowiek nie może sam sobie odrąbać nogi bo go system nerwowy powstrzyma, osłabiając kolejne ciosy. Warto to przemyśleć, bo raz wygenerowane cierpienie wróci jak echo.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Marzmar -

  Ta kobieta doświadczyła stanu, który w mniejszym nasileniu jest dostępny nam każdego dnia, kiedy np. robimy to, co lubimy, kiedy oddajemy się naszej pasji bez reszty, kiedy nic nie ma znaczenia a liczy się na przykłada tylko malowanie, tylko pisanie, tylko robienie zdjęć. Ja tak to widzę :)

  @ Anonimus -

  Tak, można nazwać to "peak experience" - czyli doświadczeniem szczytowym, pojęciem używanym przez Maslowa do opisania chwil niezwykle istotnych z punktu widzenia samorealizacji. Patrz też: odpowiedź do Marzmar.

  @ Klient -

  Ciekawa teoria, ująłeś to bardzo dosadnie, że raz wygenerowane cierpienie wróci jak echo.

  Też się kiedyś zastanawiałem nad tą kwestią i wydaje mi się jednak, że raz spowodowane cierpienia jakiejś jednostce wcale nas nie opuszcza.

  Ono jest w nas cały czas - nie opuszcza naszej psychiki, wpływa na wszystkie procesy i to w takim sensie może "powrócić".

  Co jednak, jeśli czyjeś sumienie wcale nie określa złego czynu - jako wyrządzenia komuś krzywdy? Czy cierpienie (którego subiektywnie wcale się nie wyrządza, choćby się było w skórze drugiej osoby) wtedy też powraca?

  To jest sprawa bardzo dyskusyjna.

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Integralny

  Tam na wschodzie mówią wtedy że doświadczający i obiekt doświadczenia stają się jednym :)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmmmm...mam tak często bez wylewu,niekoniecznie w tak duzym stopniu, ale w tej barwie. ostatnio to balast. jakieś ćwiczenia na lewą półkule??

  OdpowiedzUsuń
 11. @anonimowy

  Jakieś wojsko, zła kobieta, głód, bieda, zaraza, od razu się lewa półkula odezwie ;)

  - anonimus

  OdpowiedzUsuń
 12. POTĘGA TERAŹNIEJSZOŚĆ - to moja odpowiedz na badania umysłu pani dr.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne