Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

poniedziałek, 18 maja 2009

Blogowe (i nie tylko) teorie

Czasami piszecie do mnie maile mniej lub bardziej dosłownie o tym, że notki które tu publikuję rewolucjonizują Wasze spojrzenie na świat.
O tym, że wpisy, które tu zostawiam, jeszcze długo od odejścia od komputera żyją w Was i zachęcają do zastanowienia się nad nauką, nad światem, nad Waszymi relacjami z innymi ludźmi, nad sensem życia...


Zawsze kiedy dostaję takiego maila, przez chwilę rośnie moje ego i myślę "wow", po czym dochodzę do wniosku, że tak naprawdę wszystko bez wyjątku na tym blogu to...

Tylko teoria !


Na blogu prezentuję zarówno moje prywatne jak i te powszechne w użyciu teorie. Jest ich mnóstwo wystarczy uważnie czytać.
Tak samo jak wszędzie teoria goni teorię.

"Zdrowa żywność jest ekologiczna" - to TYLKO TEORIA

"Rozwój cywilizacji ułatwia nam życie" - TEEEEEEEEORIA

"Człowiek pochodzi od małpy" TEORIA !!!!


W nauce jest ich full, dla każdego coś dobrego.
Kiedy nie podobają mi się (tak samo jak może nie podobać się film w kinie) wyniki jakichś badań naukowych, to wtedy szukam w literaturze, czy wyniki podobnych badań mówią to samo.
Uwierzcie - naprawdę wyniki czasami drastycznie się różnią :)

Najczęściej autorzy badań chwalą się nimi w specjalistycznej prasie tylko wtedy, kiedy potwierdza się ich wcześniej założona hipoteza, czyli ich teoria :) Jednak ilu jest autorów, tyle teorii. Może trochę celowo to przerysowuję, ale mam nadzieję, że załapaliście o co mi w tej notce chodzi.

-----
Na koniec słynne zdanie Kurta Lewina:

"Nie ma nic praktyczniejszego, niż dobra teoria"

A zatem może faktycznie prezentuję tutaj nie "tylko" a "aż" teorie ?
Pozostawię Was z tą myślą do następnej notki:)


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

9 komentarzy:

ChrisApril pisze...

Teoria, teoria... Liczy się praktyka, a nie tam jakaś teoria :P

Integralny pisze...

@ ChrisApril -

Dobra teoria jest jak dobry młotek, przy użyciu którego możesz wbić gwoździa :D

"Bez "narzędzi" ani rusz w praktykę.
To teorie są właśnie takimi narzędziami.

Anonimowy pisze...

@Integralny: Możesz znać bardzo dobrze w teorii zasady ortografii, a ich nie stosować. Możesz ich w teorii nie znać, a być tak oczytanym, że je prawidłowo stosujesz.

Anonimowy pisze...

Nie da się ukryć, że teoria jest niezbędna aby,móc w ogóle "zrozumieć" praktykę. Bez teorii nie ma praktyki. Widać to szczególnie na studiach. Pozdrawiam
ps: a tak na marginesie, człowiek nie pochodzi od małpy (to często stosowany skrót myślowy nie do końca poprawny), my mamy ze sobą po prostu wspólnych przodków ;-)

Anonimowy pisze...

Generalnie są dwie metody dochodzenia do prawdy indukcja i dedukcja. Pierwsze mozna porownac do tworzenia teorii na podstawie praktyki, drugie praktyki na podstawie teorii :)

Pozdrawiam

- anonimus

Anonimowy pisze...

Moim zdaniem teoria całkowicie mija sie z praktyką. Teoretycznie koniec swiata miał juz być łooo choo choo lat temu i kolejna teoria to 2012r. A w praktyce, jak nie było końca świata tak w 2012 tez nie bedzie bo przecież sa mistrzostwa ;D

'Teoretycznie jest fantastycznie, a generalnie jest banalne' ^^

*Katia*

Anonimowy pisze...

Jestem lekko zszokowany...
Mam nadzieję, że powodem jest niski wiek czytających.
Bo z mojego punktu widzenia bardzo często piszesz o prawdach oczywistych, o których każdy powinien wiedzieć...

Michał Ksiądzyna pisze...

Ciekawe jest to, że ludzie, którzy nic nie robią, albo nie odnoszą sukcesów, piszą, że praktyka jest najważniejsza, a Ci którzy sukcesy odnoszą - że połączenie teorii z praktyką jest najważniejsze. Dobra teoria dla samej teorii też nie jest zła - ja np. lubię filozofię, która z praktyką ma niewiele wspólnego, ale jak potrafi zmienić życie.

Anonimowy pisze...

Teoria to doświadczenia i skojarzenia. Prawda to ciąg przyczynowo-skutkowy, który można poznać jedynie pzez logikę(znając wszystkie reguły i wpływające nań czynniki). Torię z prawdą (praktyką) łączy matematyka. Jako jedyna sama zawiera w sobie wszystie aspekty logiczne, dzięki czemu jest w pełni poznawalna i jednoznaczna z prawdą.

Nixur

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...