Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie...

Mamy skłonność do oceniania atrakcyjności innych ludzi na podstawie ich wyglądu. Mimo, że nie wygląd świadczy o atrakcyjności człowieka (a jego osobowość, charakter, sposób mówienia itd.) – trudno jest się nam od tego powstrzymać. Jedno spojrzenie i tworzy nam się pierwotna ocena.

Czy wiecie jakie informacje o człowieku „nieświadomie” możemy odczytywać – patrząc tylko na jego oczy?W pewnym badaniu pokazywano 47 badanym - kobietom i mężczyznom - slajdy z widokiem ludzkich twarzy. Były to całe twarze przeciętnie wyglądających ludzi (ani ekstra ładnych ani mega brzydkich) o neutralnej ekspresji (czyli ani wesołych ani smutnych). Jednocześnie specjalnym urządzeniem mierzono – na które części twarzy pada wzrok badanych.

Eksperyment składał się z dwóch części: w pierwszej części po pięciu sekundach oglądania fotki – badani mieli określić ile lat ma osoba ze zdjęcia.

W drugiej części eksperymentu badani po dwóch sekundach ekspozycji mówili, czy osoba z fotosa wygląda na zmęczoną czy na rześką.

Co się okazało?


Wyniki mówią, że wzrok badanych padał częściej na okolice oczu – kiedy szacowali zarówno wiek człowieka ze zdjęcia jak i jego zmęczenie (mówiłem już wyżej o tym urządzeniu do śledzenia ruchu gałek ocznych). Trochę rzadziej wzrok badanych padał na czoło i okolice nosa. Więcej czasu też badani patrzyli na policzki osoby ze zdjęcia – gdy oceniali ją jako młodszą i częściej zerkali na brwi i obszar pomiędzy brwiami, gdy oceniali człowieka – jako starszego.

Czyli ludzie na pytanie ile lat ma osoba ze zdjęcia i czy jest zmęczona – sugerowali się głównie wyglądem jej oczu!


Jaki z tego wniosek?

Nasze oczy wydają się zdradzać ile mamy lat i jak dobrze spaliśmy ostatniej nocy. Nie ma więc co ściemniać, że na przykład ostatniej nocy nie byliśmy na imprezie, bo inni ludzie i tak poznają po oczach, że to nieprawda. Nie ma też co kręcić, że jest się starszym (lub młodszym) – bo podświadomie inni ludzie mają spore szanse to oszacować zerkając na okolice naszych oczu.

Przypominają mi się słowa piosenki „Czy te oczą mogą kłamać? Chyba nie”. Wyniki tego ekperymentu z pewnością ucieszą chirurgów plastycznych. Już wymyśliłem na szybciora hasło reklamowe dla ich usług.

„Chcesz wyglądać młodziej?

Nie operuj sobie całej twarzy ani ciała!

Przyjdź do nas na super odmładzającą operację plastyczną OKOLIC OCZU !!!”


Wyniki badania mówią, że to by naprawdę pomogło zachować młody i rześki wygląd;)


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. To nie chodzi tylko o same oczy,ale o ich proporcje. W ciągu wieku zmienia się rozstaw oczu, jak i ich ułożenie w samej twarzy. Zmienia się też układ nosa. Dzieci mają niżej położony odcinek nosa między oczami niż dorośli, mają też mniejsze nosy. Ich oczy są proporcjonalnie większe w porównaniu do głowy niż człowieka dorosłego. Natomiast wiek osoby dorosłej można łatwo ocenić po... powiece. Czyli niby oko,ale jednak starsze osoby mają często obwisłe okolice oczu, mają też zmarszczki wokół nich.
  Ale też ludzkie oko można oszukać. Kiedyś w sieci była sesja modelki ucharakteryzowanej na dziecko, młódkę, kobietę dorosłą kobietę i dojrzałą, wreszcie staruszkę. Świetnie by pasowało jako ilustracja do Twego artykułu. Ale nie wiem czy ją znajdę w czytniku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłam :)

  http://fotoblogia.pl/2009/01/19/jak-duzo-daje-makijaz-w-fotografii-przyklad-ekstremalny/

  OdpowiedzUsuń
 3. A, pardą. Więcej jest w tym linku:
  http://futomaki.pl/2009/01/19/ile-da-sie-zrobic-swiatlem-i-makijazem/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ikari mi wytknął i miał rację, powinno być "z wiekiem" nie "w ciągu wieku" :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne