Pielęgnujcie dobre relacje z ludźmi

W naszym życiu niebagatelne znaczenie ma to, jakie mamy relacje z otoczeniem. Ludzie, na których możemy liczyć, którzy pomagają nam w trudnych sytuacjach, ale którzy również towarzyszą nam w najszczęśliwszych momentach naszego życia – tworzą dla nas tak zwane w psychologii wsparcie społeczne.

Warto pielęgnować dobre relacje z innymi ludźmi, warto budować dobre relacje z innymi, bo wpływają one bardzo pozytywnie na nasze życie psychiczne.


Człowiek jest istotą społeczną (nawet w Internecie) i potrzebuje innych ludzi, aby po prostu przeżyć, aby żyć i rozwijać się, no chyba, że jest pustelnikiem. Wtedy jednak w swoim umyśle wytwarza sobie obraz przynależenia do dużo większej całości, doświadcza przynależności do całości kosmosu. Niemniej jednak zawsze byliśmy (my jako ludzkość) zależni od dokonań, obecności innych.

Abstrahując już od zależności ekonomicznej, którą w dobie globalizacji widać bardzo wyraźnie (kiedy to kryzys w jednej części globu może wpływać na sytuację na antypodach) jesteśmy od siebie zależni na poziomie – dużo bardziej subtelnym.

Mianowicie na poziomie psychologicznym.


Badania naukowe dowodzą, że osoby, które opisują siebie jako osoby, które mają dobrze rozbudowaną sieć kontaktów (przyjaciele, znajomi) – lepiej radzą sobie ze stresem. Jeśli więc masz wielu znajomych, jeśli wiesz, że możesz liczyć na wsparcie rodziny – to prawdopodobnie będziesz radził sobie lepiej ze stresem na przykład podczas pisania trudnego egzaminu albo podczas wykonywania stresującej pracy.

Nawiązywanie, budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi wydaje się więc mieć same pozytywne strony. Dzięki temu, że żyjesz w zgodzie – po pierwsze z samym sobą, po drugi z innymi – masz szansę na pełne szczęścia, zdrowia, efektywne życie.

A czy Wy podtrzymujecie dobre relacje ze znajomymi? Czy spotykacie się regularnie z tymi, którzy są dla Was ważni tak - aby i oni czuli, że mogą na Was liczyć? Czy telefonujecie do przyjaciół?

Dzisiaj w dobie Internetu, dobie Web 2.0 podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi nie jest już tak zajmujące czas, bo wystarczy na przykład wysłać komunikat na gadu gadu albo napisać wiadomość na Naszej Klasie. Oby jednak nasze kontakty nie ograniczały się jedynie do wysyłania krótkich tekstów! Internet może nam służyć jako doskonałe medium na przykład – do umawiania się na spotkanie w tak zwanym realu (czyli życiu poza-wirtualnym).


Warto odświeżać stare znajomości na przykład z liceum, warto podtrzymywać znajomości ze szkoły czy studiów – bo przecież całe życie społeczne opiera się na kontaktach a im jest ich więcej i są bardziej głębokie, autentyczne tym większe może być nasze szczęście.

Szczęście wypływające z odkrywania swojej psychiki i psychiki innych ludzi.

Pielęgnujcie dobre relacje, trzeba o nich stale pamiętać:)Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. O tak, relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne, ale chyba najważniejsze z najbliższymi. Tylko żeby te relacje były zdrowe powinno mieć się paru przyjaciół. Czasem jest potrzebna konsultacja osoby z zewnątrz,ale nadal bardzo zaufanej.
  Czasem jednak jest tak,że człowiek mocno "pokaleczony" przez wychowanie w toksycznej rodzinie nie potrafi zbudować takiej relacji z ludźmi i w efekcie przez cale życie jest samotny, nawet jeśli ma rodzinę i znajomych. Z drugiej strony na przyjaźń(tak i na miłość) pracuje się latami. To ogromna twierdza składająca się z mozołem składanych pojedynczych cegiełek. Uśmiechów, tajemnic, wspólnych ploteczek i kłótni. A tak. Czasem się trzeba pokłócić. A potem pogodzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Lavinka -

  W tym co piszesz w komentarzu jest sporo prawdy. Osoba wychowana w dysfunkcyjnej rodzinie może być bardziej nieufna wobec innych ludzi, dlatego może mieć trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów.


  @ Liamsaleh i @ Królowa Nocy -

  Jak widzę zdania są podzielone:)


  Dzięki za komentarze!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jest :). Mycie zębów i rąk też jest banałem :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Umiejętność utrzymywania dobrych relacji z innymi jest kwestią zrozumienia i uszanowania tego że każdy z nas jest inny. Jeżeli człowiek dorasta w toksycznej rodzinie i nie może poradzić sobie w relacjach z innymi ludźmi, to nie znaczy że skazany jest na życie w samotności. Wystarczy trochę chęci i pracy nad sobą, żeby poprawić swoje relacje z drugim człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawde! to mogłeś przeżyć razem ze mną 43 lata z profesjonalnym toksykiem zawodowym ,dzień po dniu ,pod jednym dachem ! a potem wykazywać trochę chęci i pracy nad sobą,żeby poprawić swoje relacje z drugim człowiekiem !... napeeewno nie będziesz samotny nigdy,przenigdy.-powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pewne sprawy (zwłaszcza z okresu dzieciństwa, dorastania) odciskają się na naszej psychice na tyle mocno, że nawet z dobrymi chęciami trudno wyjść na prostą.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne