Autyzm w psychozie - dojrzewające poczucie wyobcowania, które w końcu wybucha!

Autyzm jest jednym z głównych objawów schizofrenii. Oznacza wyobcowanie się ze świata społecznego, izolację uczuciową, poznawczą, emocjonalną.


Każdy z nas potrzebuje czasami pobyć sam. Pewnie przypominacie sobie chwile, kiedy mimo, że na przykład bardzo lubicie grupę swoich znajomych – macie ochotę dzisiaj pobyć sami. To jasne, że nie zawsze chce nam się spędzać cały czas na rozmowach, nawet pomimo tego, że mogą być mega interesujące.

Otóż – kiedy informacji ze świata napływa do nas bardzo dużo, potrzebujemy samotności, aby móc je przetrawić. To tak jak z jedzeniem. Trzeba strawić obiad, żeby ze smakiem zabrać się do romantycznej kolacji :) I jest to jak najbardziej przejaw naszego zdrowia psychicznego.

Inaczej sprawa wygląda u osób, które zapadają na psychozę (np. schizofrenię). U nich autystyczny sposób zachowania się zaczyna się już bardzo wcześnie w ich życiu. W miarę upływu lat autyzm nasila się u nich.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że nie należy mylić autyzmu w schizofrenii z chorobami ze spektrum autyzmu – które są typowo neurologicznymi chorobami (np. autyzm dziecięcy). Autyzm w psychozie dzieje się na poziomie czysto psychologicznym.

I tak, ludzie, którzy chorują na schizofrenię – już od najmłodszych lat swojego życia – czuli się inni, czuli się, że „tu nie pasują”, że interesują się innymi sprawami, niż większość rówieśników. Często zdarza się tak, że w młodości tacy ludzie byli „bardzo grzecznymi” dziećmi. Byli to też idealni uczniowie. Pod powłoką idealnej „zewnętrzności” – już od najmłodszych lat kryło się w nich jednak – poczucie lęku, niezrozumienia, wszechogarniające poczucie samotności, nieumiejętność uczuciowych kontaktów z innymi ludźmi.

Autyzm u takich ludzi narasta wraz z dorastaniem. Najbardziej krytycznym momentem do wybuchu psychozy jest okres, gdy młody człowiek wchodzi w dorosłe życie. Już nie chcę wprowadzać żadnych okresów, że występuje to „od tylu lat – do tylu”, bo u każdej osoby może to wyglądać inaczej.

Dla kogoś wiek siedemnastu lat, będzie okresem – kiedy musi stawić czoła dorosłemu życiu, kiedy na przykład staje się matką, czy ojcem, kiedy idzie do pracy, kiedy musi znosić ciężar alkoholizmu rodziców, kiedy staje się bardzo odpowiedzialny za swoje i nie tylko życie. Może on sobie poradzić a może „uciec” w chorobę.

Dla kogoś innego wiek trzydziestu pięciu lat – może nadal być wiekiem „błogiego” życia pod dachem wraz z ukochaną mamą, która po śmierci taty gdy synek miał dwanaście lat – upatrzyła sobie w synu swojego nowego partnera. Może on tkwić w tym przyjemnym klimacie symbiotycznej relacji z mamusią, lub może zacząć się „w końcu” buntować z pozytywnym skutkiem, czy też zatopić się w chorobie psychicznej.

Psychoza może pojawić się – w obu tych okresach. Zarówno osoba – pochodząca z alkoholowej jak i z innej dysfunkcjonalnej rodziny – już od najmłodszych lat może mieć poczucie inności, przecież patologia na przykład w komunikowaniu się nie pojawia się ot tak w jednej chwili!

Autyzm nasila się dlatego, że osoba czuje się nierozumiana przez otoczenie, a w końcu odrzuca nawet samą siebie – czuje się obca w swoim ciele, czuje, że jej ciałem, myślami steruje ktoś z zewnątrz.

Można powiedzieć, że autyzm dojrzewa wraz z rozwojem człowieka po to, aby wybuchnąć w psychozie. Autyzm osiąga wówczas swoje maksimum.

Tak rozwija się schizofrenia.


O schizofrenii – a właściwie o terapii osób na nią cierpiących - będzie traktował również mój jeden z kolejnych najbliższych wpisów na PSYCHICE.net.

PSYCHIKA.net – daje do myślenia.Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Patrząc na swoją osobę to muszę powiedzieć, że ja bardzo często potrzebuję samotności-pewnie to zależy od temperamentu każdego z nas... tylko, że autyzm jak napisałeś Marcinie, to nie tylko potrzeba pobycia samemu ze sobą-te osoby żyją we własnym świecie-żyją jakby obok nas a nie z nami... Nie da się do nich dotrzeć, bo każda próba wyciągnięcia z ich świata, może zostać odebrana jako "napaść" na ich osobę-czują się zagrożeni i jeszcze bardziej się zamykają...
  Przerażające jest to, że może to każdego z nas spotkać-choroba przecież nie wybiera...

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja się nie do końca z tym zgodzę... Bo z tego by wynikało że każda osoba która myśli inaczej niż ogół społeczeństwa, ma wrażliwą duszę i widzi coś więcej niż ciemniak który tylko patrzy w telewizor i ewentualnie tylko puszkę piwa jest chora... No ale cóż, takie przyszły czasy, wrażliwość jest na cenzurowanym :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam ten tekst wcześniej i doszłam do pewnego wniosku. Ale wzięłam go za mogą skłonność do hipochondrii i olałam.
  Po czasie weszłam jeszcze raz, przeczytałam ponownie i...
  tak, jestem autystyczna. Większość mojej rodziny i znajomych też. Tyle,że jeszcze w stanie tużprzedpsychotycznym ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zabrakło mi informacji czym taka psychoza grozi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myslalem ze mam schizofrenie zbadał mnie lekarz okazalo sie ze nie. Pytał o rodzine
  czy ktos mial. Jezeli ktos sie z was teraz boi ze jest na nią chory to znaczy ze jest dokladnie odwrotnie wyzej wymienione objawy do mnie po prostu nie pasują :) Nigdy nie slyszalem glosow ani nie mialem urojen przesladowczych. Raz mialem strach przed ludzmi chwilowy ktory lekarz okreslil jako przejsciową nie chęc . Byla to zwykla nerwica bez omamow. Autyzm jest mi kompletnie obcym zjawiskiem w jakiej kolwiek formie. zwyczajnie nie wiem jak to miec autyzm

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja wiem dokładnie co to znaczy, dużo czasu sp ędzałam sama, pozostałam w domu rodzinnym, żeby rodzice się nie 'pozabijali', skończyłam w międzyczasie studia, znalazłam pracę i kiedy już sobie świetnie radziłam i chciałam się uniezależnic - choroba wybuchła. Jaki będzie jej przebieg nie wiem. Na razie czuję się dobrze. Pracuję nadal. Mam nadzieję, że mimo wszystko, uda mi się zamieszkac w swoim mieszkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. co za pierdoły autyzm to nie objawy schizofrenii

  OdpowiedzUsuń
 8. schiza jest przerypana... poczucie wyobcowania i życie w swoim wewnętrznym świecie potrafi być bardzo uciążliwe :(

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne