Psychika się wspina - czyli co to jest Page Rank?

Zauważyłem wczoraj, że Google zaktualizowało Page Rank mojej stronki.

Bardzo miło mnie to zaskoczyło, bo mój Page Rank wzrósł z 3 do 4.


Co to jest Page Rank?

Wikipedia podaje taką definicję Page Ranku:

"PageRank – metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej jej jakość.
Algorytm PageRank jest wykorzystywany przez popularną wyszukiwarkę internetową Google. Został opracowany przez założycieli firmy Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina podczas ich studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1998 roku. Nazwa algorytmu pochodzi nie od angielskiego wyrazu określającego stronę (ang. page), lecz od nazwiska twórcy, czyli Larry'ego Page'a. Wynik PageRank pokazywany jest jako jedna z opcji dostępnych wpasku narzędziowym Google, sprawdzać można go również w wielu serwisach niezależnych."Generalnie rzecz biorąc Page Rank działa na takiej zasadzie, że jeśli dana strona linkuje (czyli odsysła poprzez zamieszczenie na niej hiperłącza) inną stronę – to daje jej jakby część swojej mocy.

Na przykład moja strona Psychika ma w tej chwili Page Rank 4. Założmy, że zakładasz swoją stronę dzisiaj. Twoja strona ma w tej chwili Page Rank 0. Jeśli chcesz aby Twój PR wzrósł – po pierwsze – musisz starać się o to, aby jak najwięcej stron o wysokich PR Cię linkowało.

Oczywiście nie wszystkie strony o wysokich Page Rankach – chcą linkować inne. Albo inaczej: nie chcą linkować ich za darmo.

W końcu to też jakaś forma „dealu”.

Kiedy ktoś mnie prosi o zamieszczenie linku tekstowego do swojej strony, sprawdzam, czy stronka nie zawiera na przykład treści pornograficznych – i dopiero decyduję się na ten krok.

Nie pobieram opłat za linkowanie innych stron w sekcji „Zaprzyjaźnionych z Psychiką”, jednak oczekuję rewanżu.

Page Rank ma skalę od 0 do 10. Jednak moim zdaniem PR 5 to już świetna pozycja. Tymczasem ja mam 4. Może oczywiście zdarzyć się tak, że po następnej aktualizacji PR (około co kwartał) Page Rank się nie zmieni – albo wręcz spadnie. Miejmy nadzieję, że jednak tak się nie stanie.


Czy Page Rank to tylko moc pochodząca z linków na innych stronach?

Nie. Jak jest dokładnie jednak nikt tego nie wie. Tylko pracownicy Google. To jest tajemnica Google.

Tajemnica tak jak przepis na Coca Cole.

Nie wiadomo, w jakich proporcjach na Page Rank wpływa:

- Linkowanie

- Odwiedzalność

- Częstotliwość aktualizacji

- Treść – czyli jakość prezentowanego materiału

- coś jeszcze (???)


Pewnie wszystko wpływa po trochu. Gdybyśmy znali szczegóły to moglibyśmy manipulować naszymi Page Rankami. A tak nie można.

Czytałem gdzieś też opinię, że Page Rank ustawiają ręcznie ludzie, jeśli stronka się im podoba. Tak jednak nie jest. Za wszystko odpowiedzialny jest sekretny algorytm.

Co daje Page Rank?


Wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Po prostu i aż tyle. Wysoka pozycja wzmaga odwiedzalność a odwiedzalność w jakimś stopniu wpływa na Page Rank. Strona o wysokim PR sama się napędza.


Cieszę się, że Psychika jest doceniana przez Google.

To również dzięki Wam, Czytelnicy! Dziękuję!Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Coś gzrebali w algorytie, bo większosc moich blogów też skoczyła o cyferkę w górę. Warszavka to nawet z 4 na 5 :) Miło usłyszeć,że google docniłą blogi,któe jak wiemy niejednokrotnie bywają bardziej opiniotwórcze niż niejeden portal "njusowy".

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Eminesia -

  Dzięki :) Dzięki, że znowu zaczęłaś komentować:)

  @ Lava -

  Nie musieli grzebać, po prostu zaktualizoiwali.

  Jeśli chodzi o mnie to mam obecnie około 1/3 wszystkich wejść - własnie z Google. To znaczy 1/3 część osób, które tu trafia przywędrowała z szuakania czegoś w Googlach.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ktoś z Was zna może jakąś dobrą stronę do sprawdzania PageRank? Jak Wy to sprawdzacie? (przyznam się, że z czystej ciekawości sprawdziłbym taki wskaźnik dla mojego bloga ;-P )

  OdpowiedzUsuń
 4. A u mnie PageRank ciągle stoi... Ale i tak, patrząc na to że tego bloga mam również od kwietnia i to mniej wyspecjalizowany niż Twój to nieźle, wiesz że nie ma dnia żeby ktoś z zagranicy do mnie nie wszedł? Dziennie odwiedza mnie najmniej 30 osób, rekord to 74 :) Gratuluję i oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Triskaidekafil -

  http://pagerank.4free.pl/


  @ Zimbabwe -

  Tak trzymaj. Z czasem bedziesz miala coraz wiecej. Zycze sukcesow. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Triskaidekafil -

  i jak tam z page rankiem Twojego bloga?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hehe - całe dwa :D

  /I feel so proud of myself :D ;-) /

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Triskaidekafil -

  tez niezle
  wiele blogow ma pr 0, nawet tych wg mnie dobrych

  OdpowiedzUsuń
 9. Na szczęście piszę głównie dla siebie, także żadne rankingi mi krzywdy nie zrobią ;-) A jeżeli komuś będzie się to przy okazji dobrze czytało, albo pochyli się chociaż na dwie minuty nada jakimś problemem, to tylko się cieszyć :-)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne