W zdrowym ciele zdrowy duch - już od dziecka

Media nie zawsze przedstawiają prawdę. To jasne.

Promują ludzi bardzo szczupłych, czasem wręcz wyglądających jak „wieszaki”.

Najbardziej narażone na tę manipulację są oczywiście dzieci. Starają się za wszelką cenę dorównać modelom z kolorowych czasopism czy telewizji. Chcą ich naśladować kosztem własnego zdrowia.

W jaki sposób Ty - jako rodzic możesz uświadamiać dziecko, że nie wygląd jest najważniejszy, a to, aby czuło się ono zdrowo we własnym ciele?


Nicole Rosenleaf Ritter w opublikowanym w “The Great Falls Tribune” kilka tygodni temu artykule pisze:

„Już nawet dziewczynki w wieku 6 lat chcą być szczuplejsze, a nawet 1 na 4 chlopców w szkole podstawowej jest nieustatysfakcjonowanych ze swojego ciała. To powoduje, że więcej niż 1/4 wszystkich dzieci poniżej 14 roku życia stosuje dietę, by stracić na wadze.”

Jako rodzic powinieneś pamiętać o tym, aby kultywować w dziecko zdrowy model życia dziecka - w zdrowym ciele. Oto kilka rad, jak to robić:

1) Nie koncentruj się na wyglądzie fizycznym. Uświadamiaj dziecko, jak ważne jest bycie po prostu zdrowym. Niekoniecznie chudym! Upewnij się, czy Twoje dziecko, zdaje sobie sprawę z tego, że o wiele ważniejsze są aspekty jego osobowości, talenty, zdolności – a nie wygląd fizyczny.

2) Naucz dziecko poddawania krytyce promowanego w mediach wyglądu. Okazuje się, że nawet programy, które powinny być „przyjazne dzieciom” – mogą przekazywać złe treści odnośnie wyglądu. Najlepiej ograniczaj ilość czasu dziecka spędzanego przed telewizorem i staraj się oglądać TV wraz z nim.

3) Podkreślaj, że sylwetki są różne i nie ma czegoś takiego, jak „sylwetka idealna”.

4) Bądź dla dziecka dobrym przykładem. Dziecko jest wrażliwe na wszelkiego rodzaju sugestie dotyczące odżywiania się i aktywności. Dzieci często biorą przykład z najbliższych dorosłych, czyli rodziców bądź opiekunów. Swoim własnym przykładem, ucz dzieci, jak zdrowo żyć.

5) Słuchaj, co Twoje dziecko mówi o swoim ciele. Jeśli je krytykuje, porozmawiaj z nim o tym i zapytaj, dlaczego tak sądzi. Nie ignoruj informacji, kiedy dziecko mówi źle o swoim wyglądzie.

6) Ucz dziecka aktywności fizycznej. Nie określaj, że jest to – dla „zrzucenia kalorii”. Jako rodzic, znajdź dla dziecka dziedzinę, w której będzie aktywne fizycznie - czerpiąc z niej jednocześnie wiele radości i zabawy.

7) Zachęcaj dziecko do zdrowego odżywiania, unikając przy tym radykalnych diet i liczenia kalorii. Nie etykietuj na przykład ciasteczek, że „są złe”, bo to tylko będzie kusiło dziecko, do tego, aby je jeść! Zamiast tego, przygotowuj zróżnicowane posiłki.


Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły, jak budować w dzieciach obraz zdrowej sylwetki, dopisujcie proszę w komentarzach.

Na podstawie artykułu ze strony Psychcentral.com, "Cultivating a healthy body image in kids".


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Od razu promują. Po prostu polskie dzieci nadal są szczupłe. Jakiś osetek ma nadwagę, ale zawsze zdarzy się grubasek. Najgorzej to odzwyczaić dziecko od normalnego jedzenia i wpychać mu zamiast obiadu chipsy i colę. Ale od czasu do czasu nie zawadzi. Problemem dzisiejszych dzieciaków nie jest sposób odżywania ale brak ruchu. Za moich szczęniecych czasów 80% wolnego czasu spędzało się biegając po podwórku a 20% przed telewizorem, a i tak nas goniono do książek. Teraz sami rodzice ślęczą na kanapie, trudno się dzieciom dziwić że rodziców naśladują. Na szczęście w wielu domach tak nie jest i dzieciaki prócz komputera mają zapewnione pozalekcyjne zajęcia sportowe czy wycieczki z rodzicami w weekendy. I dobrze :)
  Reasumując żadna dieta nie stworzy dobrej sylwetki. Sylwetkę tworzy ruch i systematyczne odżywianie niedużymi a częstymi porcjami. I zupa. W mojej rodzinie zupę uważa się za świętość. Może dlatego większość z nas jest szczupła? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wazna rzecza jest przekazywanie dzieciom pewnych sprawdzonych wzorcow. Zachecanie dzieci do wspolnych wycieczek np. w gory, wspolne jazdy na rowerach, chodzenie na basen, czy po prostu spedzanie wspolnie wolnego czasu inaczej niz przed telewizorem. Dobrym wzorcem rowniez jest spozywanie wspolnie posilkow przygotowywanych domowym sposobem, co w dzisiejszych czasach jest trudne do zrealizowania, ale realne. Mowia, ze "czym skorupka za mlodu nasiaknie, to na starosc jak znalazl". Rozwijanie w dzieciach pozytywnych nawykow spedzania wolnego czsu, spozywania wspolnie posilkow, napewno zaowocuja w przyszlosci dobrym zdrowiem, sylwetka i samopoczuciem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mówi się że w Polsce są otyłe dzieci... A zatem polecam Państwu podróż do zachodnich landów niemieckich - tam zobaczycie prawdziwą otyłość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma obawy jesteśmy krajem "na dorobku" jeszcze trochę się "napracujemy" nim w końcu zaczniemy tylko jeść i odpoczywać co sprawi, że upodobnimy się do społeczeństw , w których dominuje kult MC...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.

  Wiadomo jest że utrzymywanie ciała w zdrowiu wspomaga psychikę. To działa również w drugą stronę - W zdrowym duchu zdrowe ciało. Negatywne myśli i stres powodują zmiany w układzie autoimmunologicznym. Mam wiec pytanie? Czy istnieje jakiś artykuł lub praca naukowa opisująca co jest zdrowe dla naszego mózgu. Co powoduje zmiany które pozytywnie wpływają na nasze myśli ? Jakie zachowania ? Dziękuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne