Jak wygrać na giełdzie? Inwestuj ODPOWIEDZIALNIE

Kiedy słyszysz, że ktoś gra na giełdzie pierwsze co przychodzi Ci na myśl o tym człowieku to to, że "na pewno jest bogaty bo na giełdzie się sporo zarabia". Nic bardziej błędnego.
Owszem, zgadzam się z tym, że na giełdzie można zarobić czasami dużo dużo więcej niż na jakiejkolwiek innej działalności - jednak jest to bardzo trudne.


Nie znając podstaw funkcjonowania rynku kapitałowego zarówno z perspektywy ekonomii jak i
psychologii inwestowania - można bowiem na giełdzie również bardzo dużo stracić. Nie bez powodu mówi się, że granie na giełdzie to najtrudniejszy sposób zarabiania łatwych pieniędzy.

W dzisiejszym artykule poruszę temat "Odpowiedzialności".

Jako przykład dobrej decyzji inwestycyjnej posłużę się kupnem akcji, ponieważ jest to najbardziej popularna forma inwestowania na giełdzie.
Załóżmy, że poznałeś już jak technicznie funkcjonuje Giełda Papierów Wartościowych.(Jeśli masz jednak jakieś pytania, wątpliwości, nie bój się pisać na maila: integralny@gmail.com. Służę pomocą.) Co zrobić teraz? Czy warto kupić konkretną spółkę? Proponuję postępować wg następujących kroków.

1) Po pierwsze zbadaj dobrze spółkę, której akcje chcesz kupić.

Cała sztuka polega na tym, aby przewidzieć, że kupując dzisiaj akcje jakiejś spółki po cenie y za 1 akcję, będziesz mógł je sprzedać jutro lub za miesiąc po cenie z*y (gdzie z to liczba >0) za jedną akcję czyli drożej. Nie warto więc inwestować zbyt pochopnie, spontanicznie. Warto przemyśleć swoją decyzję; zastanowić się, czy usługi, produkty danej spółki są opłacalne i czy przyniosą zysk w krótszym lub dłuższym terminie.
Aby zbadać spółkę możesz posłużyć się analizą techniczną (wiele różnych szkół np. ciąg liczb Fibonacciego, transformata Fischera czy też haki Rossa) lub fundamentalną. Wybieraj świadomie sektor, na którym się znasz (np. IT lub jubilerstwo). Sam zdobądź jak największą wiedzę o tym sektorze a także jak wypada konkretna spółka na tle tej branży.


2) Nie sugeruj się opiniami "specjalistów".


Powód jest prosty, nikt nie zna przyszłości nawet specjaliści od ekonomii. Mogą oni jedynie spekulować tak samo jak ja i Ty. Interesując się giełdą, zawsze brałem pod uwagę komentarze zamieszczane na łamach portali giełdowych, jednak nigdy nie traktowałem ich zbyt poważnie.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że w interesie niektórych graczy giełdowych jest to, aby giełda spadała - ponieważ "obstawiają" oni, że dany instrument będzie spadać i wtedy wygrywają (kontrakty terminowe). Artykuły w prasie poruszające temat, że giełda spada wcale nie oznaczają, że nie ma nikogo kto na tym nie zarabia. Wręcz przeciwnie. Kiedy przeciętny "drobny inwestor" (czyli większość grających) czyta taki artykuł często wycofuje się z rynku, przez co powoduje, że giełda teraz dopiero zaczyna spadać, niektórym inwestorom właśnie o to chodzi (gdy wszyscy sprzedają akcje ich cena spada zgodnie z algorytmem, który oblicza system wyceny kursu).

3) Zaplanuj na jaki okres inwestujesz swoje pieniądze.

Jeśli wstępnie zaplanujesz sobie, że inwestujesz na 1 rok nie wycofuj pieniędzy wcześniej. Podobnie jeśli kupujesz akcje po to, aby potrzymać je tydzień - nie trzymaj ich dłużej. Powinieneś być świadomy swojego horyzontu czasowego dla inwestycji. Wówczas uchronisz się przed zbyt spontanicznymi reakcjami. Pamiętaj, że tracisz pieniądze dopiero wtedy, kiedy pozbywasz się akcji po niższej cenie. Twoje akcje są warte dokładnie tyle, za ile uda Ci się je sprzedać.

4) Nie kupuj spółki tylko dlatego, że Twój znajomy też ją ma.

Nie warto tego robić, ponieważ kiedy ceny akcji zaczną spadać z powodu przeszacowania spółki będziesz za swoją porażkę obwiniał znajomego (mimo że on też straci).
Jeśli natomiast cena akcji zacznie spadać z powodu okresowej gorszej koniunktury w danym sektorze możesz zbyt łatwo poddać się niepewny nie swojej decyzji, wycofasz się z giełdy - sprzedając akcje i tracąc (a Twój znajomy sprzeda je póżniej - zarabiając). W tym przypadku również będziesz obwiniał znajomego.
Nie warto niszczyć relacji interpersonalnych z powodu straconych pieniędzy.Pamiętaj, że jakakolwiek świadomie i samodzielnie podjęta decyzja jest lepsza niż ta podjęta z pomocą lub za radą kogoś innego.


O psychologii inwestowania ciąg dalszy już wkrótce.

Warto czytać PSYCHIKĘ.net. Nie tylko z powodu możliwych korzyści finansowych.Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

  1. "z*y (gdzie z to liczba >0) za jedną akcję czyli drożej" - większa niż 1 powinno być:P jak podłożysz np 0,8 to wcale nie zarobisz:P PS: myślałęm że bedzie w tym wpisie np. o sl, cięciu strat, realizaci zysków(problem kiedy sprzedać jak ostro rośnie), umiejętność "akceptacji dużych zysków" czyli prioblem prezedwczesnej realizacji zysków:P, o problemie tzw. "przymusowego inwestora długoterminowego", bańkach spekulacyjnych(też w moim przekonaniu aspekt psychologiczny) etc. sorry ale dla mnie słabe..

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne