DEPRESJA: Triada depresyjna Becka

Kilka dni temu przedstawiłem na PSYCHICE.net w jaki sposób leczy się zaburzenia zachowania zgodnie z paradygmatem behawioralnym.

Dzisiaj chcę nakreślić zarys dorobku naukowego Aarona Becka, nazywanego ojcem psychoterapii poznawczej. Człowiek ten, specjalista w neurologii i psychiatrii początkowo pracował w paradygmacie psychoanalitycznym. Zmienił jednak kierunek myślenia w swojej pracy z ludźmi - na poznawczy. Beck jest najbardziej znany z tego, że stworzył poznawczą koncepcję depresji.


Zdaniem Becka depresja tworzy się na skutek interakcji (czyli wzjamnego wpływania na siebie) czynników biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Kiedy człowiek nie jest w stanie regulować procesów adaptacji, kiedy nie może dostosować się do wymagań rzeczywistości, wtedy sytuacje trudne odbierane przez tzw. hiperaktywne struktury poznawcze – poddawane są negatywnej ocenie.

Trzy elementy pesymistycznej oceny składające się na TRIADĘ DEPRESYJNĄ BECKA to:

1) pesymistyczna ocena sytuacji (trudnej)
2) pesymistyczna ocena własnej osoby
3) pesymistyczna ocena własnej przyszłości.

Triada depresyjna Becka to podstawa tworzenia się depresji u człowieka. Pesymistycznym ocenom sytuacji, własnej osoby oraz przyszłości towarzyszą również inne zniekształcenia poznawcze takie jak: 1) personalizacja – czyli bezpodstawne odnoszenie wydarzeń do siebie 2) nadmierna generalizacja – czyli nie branie pod uwagę wszystkich czynników sytuacyjnych 3) arbitralne wnioskowanie – osobiste wyjaśnianie sytuacji niezgodnie z rzeczywistością 4) myślenie „czarno-białe” – zbyt skrajne postrzeganie świata 5) minimalizowanie i wyolbrzymianie – sukcesy są umniejszane, porażki powiększane oraz 6) selektywne abstrahowanie – koncentracja na tym, co nieistotne.


Pamiętajmy, że teorie są tworzone po to, aby wykorzystywać je w praktyce, aby sprawdzać je, zmieniać, dostosowywać. Nie przyjmujmy niczego jako pewnik, twórzmy za pomocą teorii naukowców swój własny sposób postrzegania świata – bo każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką, która czuje i myśli niepowtarzalnie.

Warto poznać źródło choroby, aby spróbować z nią walczyć. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na leczenie depresji jest udanie się do psychologa – jednak jeśli sami nie będziemy chcieli poprawy – nikt nam nie pomoże. Warto nauczyć się pozytywnie konstruować swoje myślenie, w sytuacjach trudnych czasem po prostu "wyluzować".

Myślę, że opublikuję jeszcze sporo dobrego materiału o depresji. Jestem świadomy tego, jak bardzo ta choroba rozpowszechniona jest wśród naszego społeczeństwa i jak bardzo niszczące są jej skutki.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net


Literatura:
Helena Sęk „Psychologia Kliniczna”

Komentarze

  1. Treść zwięzła,ciekawa i zawierająca to, co najistotniejsze. Znalazłam tu informacje, które były mi potrzebne. dziękuję. Ola

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne