Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

poniedziałek, 5 maja 2008

Definicja psychoterapii

Psychoterapia – jest definiowana na różne sposoby.


Helena Sęk dokonuje syntezy różnych definicji i stwierdza, że wszystkie z nich podkreślają, że „psychoterapia to: 1) zamierzone i planowane działania; 2) prowadzone przez odpowiednio wyszkolonych profesjonalistów; 3) wobec osób o różnych zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach zachowania czy problemach zdrowotnych; 4) mające na celu zmianę ich wzorców zachowania czy struktur lub procesów intrapsychicznych.”

Źródło:
Sęk Helena, „Psychologia Kliniczna” t. I, s. 271Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Pani profesor spiratowała? Jakoś tak sie dziwnie sklada że jest to fragment z definicji na stronie European Association for Psychotherapy.
Czy może pani profesor to geniusz telepatii?

The practice of psychotherapy is the comprehensive, conscious and planned treatment of psychosocial, psychosomatic and behavioural disturbances or states of suffering with scientific psychotherapeutic methods, through an interaction between one or more persons being treated, and one or more psychotherapists, with the aim of relieving disturbing attitudes to change, and to promote the maturation, development and health of the treated person. It requires both a general and a specific training/education.

Psychika.net pisze...

W istocie tak jest, że wiele definicji psychoterapii jest do siebie zbliżonych. W końcu trudno jest zdefiniować ją - jako coś zupełnie inaczej niż pozostali. Również tutaj dostrzegamy podobieństwa. Mówiąc o syntezie różnych zdań, niezależni ekploratorzy psychologii chcąc nie chcąc wydają się brzmieć podobnie:)

Serdecznie pozdrawiam.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...