Czy rynkiem kapitałowym rządzi psychologia?

Masz pracę, która przynosi Ci stabilne dochody. Wystarcza Ci pieniędzy na wszystko, czego potrzebujesz, na dom, rodzinę, przyjemności. Nie żyjesz w luskusach, jednak nie narzekasz na swoją sytuację finansową. Oprócz tego dysponujesz kwotą pieniędzy, której nie masz zamiaru wydać w najbliższej przyszłości. Co z nią zrobisz?

Czym jest psychologia inwestowania?


Psychologia inwestowania nie odpowie Cie bezpośrednio na pytania, kiedy, w co i na jak długo zainwestować swoje pieniądze. Tym zajmują się doradcy finansowi czy przedstawiciele towarzystw funduszy inwestycyjnych. Psychologia inwestowania zajmuje się opisywaniem i wyjaśnianiem zachowań inwestorów w różnych sytuacjach.

Nie jestem specjalistą od ekonomii, znam jedynie jej podstawy. Nie będę zachęcał Ciebie do inwestowania w ogóle, a co za tym idzie do inwestowania w akcje konkretnej spółki, bo to nie jest reklama. Nie powiem Ci, że znam psychologiczne sztuczki czy triki, w jaki sposób pomnożyć Twój kapitał. To nie poradnik jak odnieść sukces na giełdzie, jak szybko stać się bogatym. Sam inwestuję raz z mniejszym raz z większym szczęściem. Jak mówi przysłowie "Raz na wozie, raz pod wozem".

Opowiem Ci jednak o pewnych zasadach psychologicznych, które rządzą rynkiem kapitałowym i o których zawsze należy pamiętać podejmując decyzję o "wejściu na rynek".

Co możesz kupić, żeby zarobić na giełdzie?


Giełda Papierów Wartościowych oferuje wiele możliwości inwestowania. Są to obligacje, akcje, kontrakty terminowe czy certyfikaty inwestycyjne (np. funduszy strukturyzownanych). Oprócz tego biura maklerskie oferują również fundusze inwestycyjne hybrydowe. Giełda to miejsce gdzie "te same pieniądze" możesz kupić i sprzedać po różnych cenach. Tutaj pieniądze są towarem, który przechodzi z rąk do rąk.
Często Twoim największym przeciwnikiem na parkiecie jest nie tylko rynek ale również Ty sam. Szukasz rekomendacji (czyli konkretnych porad) Domów Inwestycyjnych czy osób prywatnych, sugerujesz się nimi. Czasem po prostu zdajesz się na "intuicję" lub technicznie i dogłębnie analizujesz kiedy, jaką spółkę, ile akcji, na jak długo kupić. Różnymi metodami (analiza techniczna, analiza fundamentalna). Z różnych perspektyw (daytrading, inwestowanie długoterminowe). Biorąc pod uwagę najprzeróżniejsze kombinacje mogących wpłynąć na sytuację spółki czynników. Wszystko po to, aby przewidzieć, aby wygrać, aby zarobić na giełdzie. Mówisz często "Chciałbym znać przyszłość".
Giełda to miejsce, gdzie wciąż walczą ze sobą dwa uczucia: chciwość versus strach.

Jak wygrać na giełdzie?

O czym należy pamiętać inwestując kapitał?

Czym jest psychologia tłumu i w jaki sposób to zjawisko może wpłynąć na Twoje decyzje inwestycyjne?

Już wkrótce opublikuję pierwszy praktyczny artykuł na temat psychologii inwestowania mojego autorstwa.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne